Co daje psychoterapia indywidualna – jeśli jeszcze nigdy nie korzystałeś z psychoterapii indywidualnej, sama idea udania się po pomoc do psychologa lub terapeuty wydawać Ci się może dość przerażająca. Nie wiesz, czego się spodziewać i przy pierwszej wizycie możesz odczuwać zażenowanie lub wstyd. W końcu rozmowa o swoich problemach i głęboko skrywanych sekretach nigdy nie jest łatwa, prawda? Szczególnie kiedy musimy ją odbyć z zupełnie obcą nam osobą. 

Psychoterapia indywidualna – spotkanie z powiernikiem

Niemal każdy z nas w pewnym momencie i na pewnym etapie swojego życia staje przed wyzwaniami i trudnościami. Jedne z nich są łatwe do przeskoczenia i uczą nas nowych sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Inne przysparzają nam jednak nieco więcej trudności. Mogą przytłaczać, wywoływać frustrację, a co za tym idzie również poczucie bezsilności. A nawet wszechogarniający smutek, pustkę lub agresję. Niepokój związany z obawą przed przyszłością. Stres w pracy. Żałoba po najbliższych, czy konieczność zmierzenia się z poważnymi chorobami w rodzinie lub w gronie znajomych. Pojawiające się u nas samych lub u osób nam bliskich nałogi. Kłótnie i brak porozumienia w związku partnerskim. To wszystko sprawia, że szukamy obiektywnego powiernika i mentora, który pomoże nam przejść przez życiowe kryzysy. Pomoc psychologiczna ma właśnie to na celu – w atmosferze zaufania i wzajemnego szacunku pomaga uporać się z problemami i przywrócić radość z życia.

Psychoterapia młodzieży i osób dorosłych – identyfikacja problemu

Terapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ osób dorosłych, a także nastolatków, zaczyna się od zidentyfikowania źródła problemu. Często jest on głęboko ukryty w podświadomości pacjenta, przeżyciach z okresu dzieciństwa lub w historii całej jego rodziny. Depresja, zaburzenia lękowe (nerwicowe), zaburzenia osobowości i inne problemy natury psychologicznej mają swoje określone oznaki pozwalające na ich poprawną diagnozę. Jednak w ich leczeniu najważniejsze jest zidentyfikowanie tego, co doprowadziło do ich pojawienia się. Terapia psychologiczna pozwala skonfrontować swoje problemy, myśli i emocje z drugą osobą. Ale nie byle jaką osoba. Terapeuta, w swej obiektywności, pomoże nam spojrzeć na wszystko z zupełnie nowej perspektywy. Terapia indywidualna to świetny sposób na bezpieczne wyrażenie siebie, swoich lęków, obaw oraz smutków. Pozwala wyrazić to, co ukrywaliśmy często przed resztą świata. W tym przed najbliższymi nam ludźmi, a często przed samymi sobą.

Jakie problemy pomoże nam rozwiązać psychoterapia indywidualna?

Co daje psychoterapia indywidualna
Co daje psychoterapia indywidualna

Jak już wspomnieliśmy, każdy z nas zmaga się podczas swojego życia z pewnymi problemami. Wydaje się, że niektóre osoby potrafią poradzić sobie niemal z wszystkim. Mają tendencję do “przyjmowania na klatę” wszystkiego, co rzuca im los. Inni ludzie nie mają tak twardej psychiki. Nawiedzają ich ciągle negatywne myśli dotyczące ich samych i otaczającego ich świata. Dodatkowo ciągle powtarzają te same życiowe błędy. Terapia psychologiczna może pomóc takim właśnie osobom w zbudowaniu nowych mechanizmów myślenia i działania oraz rozwiązywania problemów. Pozwala wyzbyć się negatywnych myśli i schematów. Prawdopodobnie najczęstszym powodem zgłaszania się na psychoterapię indywidualną są zazwyczaj zaburzenia nastroju. Smutek, wycofanie się z życia społecznego, poczucie beznadziei, brak perspektyw na przyszłość i odczucie pustki dotykają coraz więcej ludzi. Depresja jest zazwyczaj spowodowana traumatycznym wydarzeniem. Może być to utrata pracy, problemy w życiu osobistym, strata kogoś bliskiego, czy seria niepowodzeń w jakiejkolwiek dziedzinie życia. Nieleczona wpływa na wszystkie sfery funkcjonowania. W tym również na zdrowie fizyczne. W trakcie indywidualnych spotkań z psychoterapeutą osoba cierpiąca na zaburzenia nastroju może otrzymać wsparcie emocjonalne i wypracować nowe schematy reagowania oraz myślenia. Pomoc psychologiczna pomaga walczyć także z zaburzeniami lękowymi i fobiami, uzależnieniami oraz zaburzeniami osobowości.

Terapia dla młodzieży – z czym do psychologa zgłaszają się młodzi ludzie?

Nastolatkowie rzadko zgłaszają się po pomoc psychologiczną samodzielnie. Do gabinetów terapeutycznych i poradni zdrowia psychicznego przychodzą zazwyczaj ich rodzice. Szukają sposobów na rozwiązanie swoich problemów wychowawczych. Często się jednak okazuje, że u podłoża problemów w nauce, czy nagłych zmian zachowania ich dzieci leżą o wiele głębsze zaburzenia. Od wahań nastroju, po problemy w szkole, czy w grupie znajomych – wszyscy w wieku dojrzewania mieliśmy jakieś większe lub mniejsze problemy. Często jednak cierpienie ludzi młodych zdaje się być niezauważane. Nieleczone może prowadzić do poważnych problemów w życiu dorosłym. Psychoterapia młodzieży nie różni się zasadniczo od tej dla ludzi starszych. Najczęstszą przyczyną podejmowania jej są także zaburzenia nastroju. Jednak wśród nastolatków coraz częściej pojawiają się także zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja) i zachowania autodestruktywne. Jeśli wiec tylko sądzisz, że Twoje dziecko mogłoby skorzystać z wizyty u psychologa lub psychoterapeuty, nie wahaj się, aby zaproponować mu taką pomoc.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl