Czemu służą oraz jak organizować imprezy integracyjne?

Czemu służą oraz jak organizować imprezy integracyjne?

Czemu służą oraz jak organizować imprezy integracyjne? Imprezy integracyjne są bardzo modne. Organizowane są przez właścicieli/przedstawicieli firmy dla wszystkich swoich pracowników. Przyjrzyjmy się tym jakie są zalety imprez integracyjnych oraz jak takowe imprezy integracyjne organizować.

Zalety imprez integracyjnych

Odpowiedzmy sobie na pytanie czemu służą imprezy integracyjne? Na pewno imprezy integracyjne mają wiele zalet. Pierwszą jest niesamowite zintegrowanie się z grupą. W takiej imprezie integracyjnej czy też nawet wycieczce integracyjnej biorą udział nie tylko osoby z szczebla kierowniczego, ale tak naprawdę wszyscy pracownicy. Zatem dyrektorzy działu marketingu bawią się na jednej Sali z pracownikami biurowymi, fizycznymi oraz z paniami sprzątającymi. Jest to fantastyczne. Co jak co, ale na pewno to jest najważniejsze. W firmie nie powinno być równych i równiejszych. Każdy jest na tym samym poziomie. Każdego powinno się szanować i firmy właśnie do tego przyczyniają się między innymi imprezy integracyjne.

Podczas imprez integracyjnych także wiele osób ma okazję dopiero się poznać. W dużych firmach na pewno nie zna się każdego. Na imprezie tego typu można to z łatwością to zmienić. Kolejną zaletą imprez integracyjnych jest sam fakt troszkę odstresowania się oraz oderwania od pracy codziennej. Powinniśmy to doceniać jako pracownicy. Pracownicy traktują możliwość uczestnictwa w takiej imprezie jako wartość dodaną. Cieszą się niesamowicie z tego powodu. Każdy lubi się zabawić, a jeszcze na koszt firmy to już w ogóle.

Gdzie warto zorganizować imprezy integracyjne?

Powiedzieliśmy już sobie, że takie imprezy integracyjne mogą być rzeczywiście imprezą integracyjną na jeden wieczór, a może to być wycieczka integracyjna z noclegiem na przykład w hotelu. To jaką formę wybierze nasz pracodawca, to już zależy tylko od niego oraz także od budżetu, którym dysponuje. Co jak co, ale nie jest to mały koszt.

Czemu służą oraz jak organizować imprezy integracyjne?
Czemu służą oraz jak organizować imprezy integracyjne?

Najczęściej imprezy integracyjne organizowane są po prostu w restauracjach czy też w klubach. Jest to uroczysta kolacja podczas, której każdy ma szansę porozmawiać i się pośmiać, a później jest już zabawa z wodzirejem do białego rana. Oczywiście wielu pracodawców idzie o krok dalej i decyduje się na zorganizowanie nie imprezy integracyjnej, ale wyjazdu integracyjnego. Możliwości tak naprawdę jest naprawdę sporo. Czasami pracodawca wynajmuje hotel z noclegami dla swoich pracowników, strefę SPA oraz restaurację na wieczór. Na pewno taki wyjazd, który już jest wycieczką szczególnie przypadnie do gustu pracownikom. Dwa lub trzy dni poza domem i oderwanie się nie tylko od pracy, ale także od rodziny i obowiązków domowych. Szczególnie kobietom podoba się taka opcja. Wiadomo, że zwykle to one mają więcej obowiązków z domem czy też z dziećmi.

Podczas imprez integracyjnych warto zorganizować jakieś konkursy z nagrodami. Zawsze tego rodzaju przerywniki zabawy są zabawne, a do tego wprowadzą nieco rozluźnienia. Każdy to doceni. Oczywiście jeśli ktoś nie chce brać udziału w zorganizowanych zabawach, to do niczego nie powinien być zmuszany. Jest to po prostu dobrowolne. Warto imprezę integracyjną zorganizować pod dany motyw przewodni czy też poprosić wszystkich uczestników o przebranie się. Wówczas dopiero jest śmiesznie. Można pracowników i pracodawców poznać z całkiem innej strony. W pracy zwykle w garniturach, a w takich miejscach można się nieco rozluźnić i powygłupiać. Wszyscy są przecież tylko ludźmi.

Odpowiednie zachowanie i maniery

Imprezy integracyjne to przede wszystkim dobra zabawa. Powiedzieliśmy już sobie, że imprezy tego rodzaju są po to, aby się rozluźnić. Jednak można zauważyć, że niektórzy to już chyba przesadzają. Czasami niektórzy po prostu za bardzo chcą się dobrze bawić i przesadzają z alkoholem. Nadmiar alkoholu, wulgarne słownictwo czy też zbyt śmiałe zabawy mogą pracowników postawić w nieco złym świetle. Zatem należy się pilnować i nie dopuszczać do takich sytuacji. Jednak jesteśmy oceniani przez swoich bezpośrednich przełożonych. Wielokrotnie zdarza się tak, że ktoś po imprezie integracyjnej i swoim nieodpowiednim zachowaniu traci pracę. Oczywiście taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ale jest to tylko i wyłącznie wina pracownika. Nie chcielibyśmy jednak tutaj prowadzić tego rodzaju porad, ale o tym należało wspomnieć.

Co ile jest organizowana impreza integracyjna? Najczęściej jest to raz do roku. Bardzo często na zorganizowanie tego rodzaju wydarzeń pracodawcy decydują się w okresie maja i czerwca. Niektóre firmy jednak postanawiają nieco rozpieścić swoich pracowników i takie imprezy organizują nawet dwa razy do roku. Częściej nie poleca się tego robić, ponieważ pracownicy mogą tego już tak nie doceniać i będą to raczej traktować niczym coś, co im się należy. Gdy pracodawca nie będzie miał  danym momencie budżetu na imprezę, to pracownicy wręcz się będą tego domagać. Również nie jest to sytuacja do zaakceptowania. Maksymalnie dwa razy w roku imprezę integracyjną można zorganizować. Częściej raczej nie.