Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy?

Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy?

Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy? Manicure hybrydowy zyskał na popularności kilka lat temu. Wiele kobiet decyduje się na jego samodzielne wykonywanie w domu. Nie jest to zabieg trudny, jednak wymaga zastosowania się do kilku podstawowych kroków. Aby wykonać taki manicure samodzielnie, możemy zakupić gotowy zestaw kosmetyków i akcesoriów służących do tego celu. Jeżeli jednak dysponujemy już różnymi akcesoriami do paznokci, to warto zorientować się w temacie i wykorzystać produkty, które już posiadamy. Jak wykonać idealny manicure hybrydowy i jakich błędów należy unikać?

Manicure hybrydowy – krok po kroku

Przygotowanie stanowiska

Przed rozpoczęciem całego procesu warto stworzyć sobie koncepcję na to, jaki efekt chcemy uzyskać. Nasze stanowisko pracy powinno być wyposażone we wszystkie potrzebne produkty, tak abyśmy nie musiały w trakcie malowania niczego szukać. Z tego powodu należy wcześniej wybrać kolor lakieru hybrydowego i ewentualne dodatkowe zdobienia. Tutaj warto wspomnieć o wzornikach, które mogą być bardzo pomocne, jeśli nasza kolekcja jest już dość pokaźna. Kiedy kolor mamy już wybrany, to upewniamy się, że na stanowisku mamy też inne potrzebne akcesoria.

Przygotowanie płytki paznokcia

Na początku przygotowujemy płytkę paznokcia. Aby to osiągnąć, na początku odsuwamy skórki przy pomocy metalowego kopytka bądź drewnianego patyczka. Możemy posłużyć się też żelem do zmiękczania skórek. Niektórzy preferują też wycinanie skórek cążkami lub czyszczenie paznokci odpowiednimi frezami. Odpowiednie wykonanie tego kroku jest kluczowe dla dalszego sukcesu, ponieważ ułatwia nam dokładne pomalowanie całej płytki paznokcia, bez zalewania skórek (co niestety powodowałoby odpryskiwanie lakieru). Następnie przy pomocy pilnika o odpowiedniej gradacji lub bloczka polerskiego matowimy paznokcie. Należy to wykonywać bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić płytki. Dalej używamy cleanera do odtłuszczenia płytki, a także usunięcie wszelkich pyłków i zanieczyszczeń. Cleaner nakładamy przy pomocy wacików bezpyłowych. 

Malowanie

Pierwszym krokiem jest zastosowanie bazy hybrydowej. Należy wykonać to bardzo dokładnie, ponieważ od tego kroku zależy trwałość całego manicure. Warstwa nie powinna być zbyt gruba. Bazę utrwalamy w lampie przez czas określony we wskazaniach producenta. Następnym etapem jest nałożenie wybranego wcześniej koloru. Ten krok należy powtórzyć zazwyczaj 2-3 razy, w zależności od pigmentacji produktu. Utrwalamy w lampie tak samo wg zaleceń na opakowaniu. Ostatnim etapem jest nałożenie topu, który utrwali całość i nadaje pięknego połysku. Top także utwardzamy w lampie UV lub LED. Wykonując wszystkie te kroki, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość nakładanego produktu. W tym przypadku mniej oznacza lepiej. Zbyt gruba warstwa nie utwardzi się odpowiednio, co spowoduje nietrwały manicure.

Odtłuszczenie + pielęgnacja

Na zakończenie całego procesu przemywamy warstwę dyspersyjną przy pomocy cleanera. Pozwoli to pozbyć się klejącej warstwy pozostałej po wcześniej stosowanych produktach. Nasz manicure jest już gotowy! Warto jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dłoni i skórek, ponieważ po wycinaniu oraz wysuszaniu ich acetonem, mogą potrzebować regeneracji. W tym celu można zastosować zakupione w sklepie z akcesoriami do paznokci specjalne oliwki do skórek. Taki produkt należy dokładnie wmasować w skórki kolistymi ruchami.

Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy

Podczas wykonywanie manicure hybrydowego możemy napotkać kilka problemów. Najbardziej uciążliwe z nich to kurczący się lakier. Może to mieć kilka przyczyn, oto najpopularniejsze z nich:

  • Zbyt duża ilość nakładanych produktów
Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy?
Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy?

Zbyt grube warstwy bazy, lakieru czy topu to najczęstsza przyczyna kurczenia się hybrydy. Chcąc uzyskać dużą pigmentację i wysokie krycie już przy pierwszej warstwie kończymy z kurczącym się lakierem, który spływa z płytki. Nie tędy droga! Warstwy powinny być jak najcieńsze. Zdecydowanie lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną grubą. Kurczenie się lakieru jest spowodowane tym, że światło lampy nie dociera równomiernie do wszystkich miejsc, przez co na wierzchu tworzy się skorupa, która marszczy się przez to, że lakier pod spodem jest jeszcze płynny. Jest to więc bardzo prosty do rozwiązania problem – wystarczy zwracać uwagę na ilość.

  • Za mała moc lampy

Często w podstawowych zestawach dostępne są lampy w kształcie tzw. “mostka” o mocy 6 lub 9W. Jest to niestety za mało, aby dobrze utwardzić lakier. Hybryda powinna być utwardzona szybko, aby całość była trwała. Przy mniejszych mocach lamp proces ten odbywa się zbyt wolno, co skutkuje omawianym kurczeniem się lakieru. Tutaj niestety jedynym rozwiązaniem jest wymiana sprzętu na droższy, o większej mocy. Należy przeglądać oferty sklepów kosmetycznych i najbezpieczniej wybrać lampę, która ma moc co najmniej 24W.

  • Zbyt napigmentowany lakier

Czasami mimo, że nakładamy cienkie warstwy i mamy dobrej jakości lampę, to lakier nadal się kurczy. Problemem wtedy mogą być bardzo mocno napigmentowane kolory. Wbrew pozorom nie jest to nic dobrego. Z takim produktem pracuje się bardzo ciężko, ponieważ należy nakładać jego naprawdę minimalną ilość, aby uniknąć charakterystycznych marszczeń. W tym przypadku należy po prostu wyczuć ilość produktu i zawsze zaczynać od jak najcieńszych warstw.

Samodzielne wykonywanie hybrydy jest naprawdę proste i przyjemne. Należy jedynie zapoznać się z prawidłowym procesem jego wykonywania. Warto także znać powyższe błędy, aby móc ich unikać.