Dlaczego warto zainwestować w rekuperację w domu? Wentylacja mechaniczna z rekuperacją w budynku, pozwala na zminimalizowanie strat ciepła przy jednoczesnej wymianie powietrza. Czy ten typ wentylacji może być stosowany w każdym budynku? W jaki sposób działa rekuperacja?

O rekuperacji słów kilka

Rekuperacja jest instalacją, która odpowiada za prawidłową mechaniczną wentylację. Brak prawidłowej wentylacji szkodzi nie tylko zdrowiu mieszkańców budynku, lecz również kondycji samego domu. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest skuteczna w nowoczesnych, szczelnych budynkachPoprawa termoizolacji w starych budynkach, również nie sprzyja prawidłowemu działaniu wentylacji grawitacyjnej. Dlatego też, coraz więcej osób decyduje się na montaż rekuperacji, która nie tylko pomaga w stałej wentylacji budynku, lecz także zapewnia odzysk ciepła. Co wpływa na zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie w sezonie.  Zastosowanie rekuperacji w budynku, umożliwia stały dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu, w sezonie zimowym można zaoszczędzić około 40% na samych kosztach ogrzewania. Należy jednak pamiętać, iż rekuperacja sprawdza się najlepiej tylko w dobrze izolowanych budynkach

W jaki sposób działa rekuperacja w domu?

Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji w budynku, możliwy jest stały dostęp świeżego powietrza przy jednoczesnym usunięciu “zużytego” powietrza  bogatego w CO2. Poprzez zastosowanie tego urządzenia w budynku nie dochodzi do strat ciepła czyli wychładzania się pomieszczenia. Wentylacja mechaniczna w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, działa bez problemu przez cały rok we wszystkich pomieszczeniach. Zaleca się montowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją już na etapie budowy domu. Wtedy koszt wentylacji jest dużo niższy, ponieważ inwestor nie musi budować żadnych kanałów do wentylacji oraz kominów wentylacyjnych. W przyszłości inwestor nie musi również, “zaślepiać” nieużywanej wentylacji grawitacyjnej. Osoba budująca dom musi pamiętać, iż oba typy wentylacji nie działają ze sobą jednocześnie. Ponieważ do prawidłowego działania rekuperatora, niezbędna jest wysoka szczelność budynku. W przeciwnym razie oszczędność ciepła wygenerowana przez urządzenie nie będzie w żaden sposób odczuwana, z powodu utraty ciepła przez np.: nawiewniki w oknach czy nie zaizolowane poddasze. Intensywność wentylacji mechanicznej w domu może być regulowana za pomocą sterownika. Programowanie sterownika odbywa się zazwyczaj z góry na cały tydzień. Tym samym rekuperacja może działać z mniejszą intensywnością, gdy nikogo nie ma w domu. Zwiększenie mocy wentylacji mechanicznej, można zrobić w dowolnym momencie.

Koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna nie jest kosztowna w eksploatacji. Co jakiś czas należy tylko wymieniać filtry oraz pamiętać o regularnych serwisach całego urządzenia. Jest to bardzo niewielki wydatek, biorąc pod uwagę pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Urządzenie do rekuperacji usuwa “zużyte” powietrze z pomieszczeń domowych, wymieniając je na świeże. Należy jednak pamiętać, iż w pomieszczeniach typu garaż, kotłownia nie montuje się systemów wentylacji mechanicznej. 

 

Indywidualny projekt

Wentylacja mechaniczna powinna być wykonana zawsze według indywidualnego projektu. Ponieważ, każdy budynek posiada inną wielkość oraz rozkład pomieszczeń, a także inne potrzeby wentylacyjne na które wpływa m.in. ilość mieszkańców. 

Jakie są korzyści z rekuperacji w budynku?

Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją ma bardzo dużo zalet. Główną zaletą tego rozwiązania jest odzysk ciepła, który odbywa się w rekuperatorze. Urządzenie to odzyskuje ciepło z wydalanego na zewnątrz powietrza przekazując je powietrzu, które zostało pobrane z zewnątrz do środka. Poprzez to rozwiązanie nie są generowane straty ciepła, tym samym zmniejszają się rachunki za ogrzewanie. Urządzenie to posiada w sobie dwa filtry przez, które nawiewane powietrze z zewnątrz jest oczyszczane ze wszystkich drobnoustrojów oraz bakterii. Należy pamiętać, iż ilość nawiewanego powietrza jest zawsze taka sama, jak ilość wydalanego na zewnątrz. Dzięki temu, domownicy nie ma żadnego poczucia dyskomfortu. 

Rekuperacja w każdym domu?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją może być w każdym domu. Jednak w przypadku starszych domów należy pamiętać, o wymianie okien na szczelne, ocieplenie całego budynku oraz poddasza – jeśli te prace nie zostały wcześniej wykonane. W starszych budynkach znajduje się wentylacja grawitacyjna, którą należy “zaślepić” w innym przypadku, żadna z wentylacji nie będzie działała poprawnieW nowoczesnych energooszczędnych domach zaleca się wentylację mechaniczną z rekuperacją. Natomiast w domach pasywnych jest to wręcz obowiązek. Wentylacja mechaniczna zapewnia ciągłą wymianę powietrza przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz (jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest gwarancją stałego dostępu świeżego powietrza oraz bardzo dużych oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym.