Ekstrakcja zęba mądrości

Ekstrakcja zęba mądrości

Ekstrakcja zęba mądrości jest powszechną i prostą procedurą we współczesnej stomatologii. Dzięki doświadczonemu stomatologowi pacjenci nie odczuwają dużego dyskomfortu podczas zabiegu. Najczęstsze przyczyny ekstrakcji zęba to próchnica, choroby tkanek otaczających ząb, złamany ząb, korekcja zgryzu i ekstrakcja zęba mądrości. Nieleczone zęby mądrości mogą wymagać operacji, jeśli ósmy ząb mądrości wykrzywia się i powoduje dyskomfort, ból i brak miejsca do wzrostu.

Nieprawidłowo rosnące zęby mądrości mogą:

 • Przesuwać zębów sąsiednich, zwłaszcza przednich,
 • Uszkadzać zębinę i korzenie sąsiednich zębów,
 • Powodować ból stawów szczękowych.

Ekstrakcja zęba mądrości w gabinecie stomatologicznym

Ekstrakcja zęba mądrości nie jest tak przerażająca i skomplikowana, jak się wydaje. Zabieg ten wykonywany jest przez dentystę w znieczuleniu. Przez kilka dni może występować dyskomfort, obrzęk, ograniczone otwieranie ust, trudności w połykaniu, drętwienie warg i rzadko skóra podbródka. Wszystkie te przejściowe dolegliwości są jedynie niewielkim dyskomfortem w porównaniu z poważnymi problemami, które mogą wynikać z nieprawidłowego wzrostu zębów mądrości.

Dentysta usuwa dotknięty ząb mądrości w znieczuleniu miejscowym, w znieczuleniu ogólnym lub częściowym. Przed zabiegiem dentysta wykona prześwietlenie (ocena otaczającej anatomii, prześwietlenie cyfrowe, tomografia komputerowa, jeśli to konieczne), które pokaże położenie zęba i otaczającą anatomię, w której znajduje się korzeń. Diagnoza umożliwia stomatologom dokładne planowanie zabiegów i ocenę potencjalnych zagrożeń oraz informowanie pacjentów w trakcie lub po zabiegu.

Po zabiegu rana pozostaje w miejscu zęba i może krwawić przez pierwsze 24 godziny, policzek może być posiniaczony, opuchnięty, obolały, a otwarcie ust może być częściowo ograniczone. Tak więc nawet przed zabiegiem dentysta powie Ci, co robić, jakie leki stosować na ból i jak zmniejszyć krwawienie lub obrzęk. Dyskomfort po ekstrakcji zęba mądrości zaczyna ustępować po trzech do czterech dniach, następnie ustępuje obrzęk i poprawia się stan zdrowia. Twoje dziąsła całkowicie się zagoją po 3-4 tygodniach.

Porady dentysty po ekstrakcji zęba?

 • krwawienie. Po operacji usunięcia zęba mądrości będzie krwawić, więc ślina zmieni kolor na różowy. Przez 30 minut po zabiegu będziesz musiał trzymać sterylny bawełniany wacik i dalej połykać ślinę. Jeśli krwawienie nie ustąpi, wymień wacik i trzymaj mocno przez 30 minut. W razie potrzeby powtórz tę operację.
 • obrzęk. Aby zmniejszyć obrzęk, miejsce po ekstrakcji należy schładzać przez 20 minut przez kilka godzin z 20-minutowym odpoczynkiem.
 • gorący. Bez gorącego jedzenia, bez gorących napojów lub gorących kąpieli przez 24 godziny. Ponadto ćwiczenia nie są dozwolone w ciągu tygodnia.
 • Palenie i picie. Po ekstrakcji zęba nie palić przez co najmniej kilka godzin. Palenie szkodzi gojeniu się ran. Nie pij alkoholu przez 24 godziny po zabiegu.
  płukanie. Nie spłukuj dzień po usunięciu, ponieważ skrzepy krwi mogą zostać usunięte z rany. Możesz pić ciepłe płyny.
 • ból. Można stosować leki przeciwbólowe, które nie rozrzedzają krwi.
  zdrowie. Właściwa higiena jamy ustnej przyspieszy proces gojenia. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu należy uważać, aby nie uszkodzić leczonego obszaru i szwów. Dokładnie myj zęby, nie naciskaj mocno i wypłucz usta płynem do płukania ust.
 • szew. Jeśli rana została zamknięta błonnikiem rozpuszczalnym, szwów nie trzeba zdejmować, ale zwykle usuwa się je po 7 dniach.
 • powikłanie. Jeśli po kilku dniach twoje zdrowie pogorszy się, poczujesz się słabo, temperatura wzrośnie, a tkanka w miejscu pobrania jest mocno spuchnięta.

Skonsultuj się z dentystą przed wybielaniem zębów

Ekstrakcja zęba mądrości
Ekstrakcja zęba mądrości

Oprócz nieprzyjemnych zabiegów, takich jak ekstrakcja zęba mądrości, stomatologia zapewnia również skuteczne usługi wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Bardzo ważna jest konsultacja ze specjalistą przed wybielaniem zębów. Podczas wizyty ustalana jest nie tylko przyczyna przebarwienia zęba, ale również to, czy wybielanie zębów jest odpowiednie dla pacjenta w konkretnej sytuacji, a być może bardziej odpowiednie są inne zabiegi stomatologiczne.

Podczas konsultacji stomatolog oceni również uśmiech pod kątem kryteriów estetycznych. Na przykład, jak szeroki jest Twój uśmiech lub czy Twoje dziąsła mają jakieś wady estetyczne (nieregularna linia dziąseł). Te niedoskonałości mogą stać się bardziej widoczne po wybielaniu zębów, dlatego w celu stworzenia atrakcyjnego uśmiechu mogą być wymagane dodatkowe zabiegi odbudowy.

Jeśli szyjka zęba jest odsłonięta, ząb może być nadmiernie wrażliwy podczas procesu wybielania. Dlatego najlepiej wybrać wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, gdzie szyjka zębów przed zabiegiem pokryta jest materiałem ochronnym. Co równie ważne, korzeń wybiela wolniej niż korona, więc kolor odsłoniętych zębów szyi może pozostać ciemniejszy. Sytuacja każdego pacjenta jest wyjątkowa, dlatego przed wybielaniem zębów wymagana jest konsultacja.