Ile prądu może wytworzyć panel? Decydując się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, wiele osób zadaje sobie pytanie, ile energii elektrycznej będą one generować? W tym przypadku należy pamiętać, że na ostateczną ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne ma wpływ wiele czynników. Dotyczy to całej technologii urządzeń użytych podczas instalacji jak również prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji fotowoltaicznej. Z kolejnych artykułów dowiesz się, czym jest fotowoltaika, ile prądu może wytworzyć panel fotowoltaiczny i wiele innych ciekawostek!

Panele fotowoltaiczne – ile prądu generują?

Jeśli interesujesz się fotowoltaiką, pytanie, ile energii elektrycznej można wytworzyć w ciągu roku przy użyciu paneli fotowoltaicznych, pozostaje bez odpowiedzi. O czym warto pamiętać? Tak naprawdę bardzo ważne, być może najważniejsze, są tutaj również panujące na danym obszarze działania instalacji warunki pogodowe. co jest ważne Dotyczy to zwłaszcza natężenia promieniowania słonecznego padającego na metr kwadratowy powierzchni pod kątem pionowym w ciągu 1 sekundy!

Nowoczesne rozwiązanie techniczne

Czy wiesz, że panele fotowoltaiczne są obecnie bardzo popularne i z roku na rok rosną? Wytwarzane są w najnowszej technologii wykorzystującej krzem o strukturze polikrystalicznej lub monokrystalicznej. Energia elektryczna jest generowana w połączonych ze sobą ogniwach i wyprowadzana przez okablowanie prądu stałego, dzięki czemu panele fotowoltaiczne można łączyć w spójny łańcuch. czego powinienem być świadomy? Moc wyjściowa modułu zależy głównie od ogólnej specyfikacji technicznej, która obejmuje:

  • wytrzymałość
  • efektywność
  • ilość użytych komórek
  • rozmiar fizyczny modułu fotowoltaicznego.

Większość modułów dostępnych obecnie na rynku ma następujące wymiary:

  • Wysokość – około 1,7 metra
  • Szerokość – około 1 metra.

Warto zaznaczyć, że wymiary te są zgodne z normami obowiązującymi obecnie na rynku branży fotowoltaicznej i utrzymują się nieprzerwanie od wielu lat! Dostępność nowych rozwiązań technologicznych zastosowanych w modułach w dużym stopniu wpłynęła na popularność paneli fotowoltaicznych. Efekt produkowanych dziś paneli fotowoltaicznych jest większy niż moce produkcyjne sprzed ponad dziesięciu lat!

Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych?

Ile prądu może wytworzyć panel?
Ile prądu może wytworzyć panel?

Jeśli interesujesz się fotowoltaiką, to ile zużywa się prądu to kwestia ściśle związana z wydajnością paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że wydajność modułu zależy od ilości promieniowania słonecznego zamienionego na energię elektryczną. Warto zaznaczyć, że moc nominalna jest tutaj bardzo istotna, ponieważ to właśnie od wartości zależy moc modułu fotowoltaicznego, a jednostką są waty.

Czy wiesz, że obecnie dostępny standard dla paneli fotowoltaicznych to 270-275 watów mocy? Co ważne, poziom mocy zależy od wydajności i wielkości modułu. Jednak dla użytkowników paneli fotowoltaicznych najważniejsza jest energia wytwarzana przez cały ciąg, a nie przez poszczególne moduły! Należy pamiętać, że moc znamionowa każdego panelu jest podana na specjalnej tabliczce z tyłu, a dodatkowo informacja ta znajduje się również na karcie katalogowej. Zawarte w nim informacje określają, jaką moc może wytworzyć panel fotowoltaiczny, biorąc pod uwagę optymalne warunki pogodowe.

Ogniwa fotowoltaiczne i ile energii

Należy pamiętać, że aby dokładnie określić moc panelu fotowoltaicznego, należy go przetestować w dobrych warunkach! Poziomy uzyskiwane w słoneczne popołudnia oscylują wokół 1000 W/m2. To wygląda tak:

Sprawdź tabliczkę znamionową, bo jest tam wartość, np. jeśli przy odpowiednich parametrach STC można wygenerować 250W mocy, to w ciągu 1 godziny można uzyskać 250Wh prądu.
Łącząc 4 panele fotowoltaiczne tego typu masz możliwość wygenerowania 1 kWh energii elektrycznej.
Na podstawie powyższego przykładu możesz pomnożyć wynik przez 365 dni, aby obliczyć 1-dniową i 1-roczną produkcję energii.

Fotowoltaika w Polsce

O czym warto pamiętać? Ilość energii elektrycznej pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości nasłonecznienia w danym miejscu w ciągu roku. Z obserwacji i badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że ​​w ciągu doby występuje średnio 2 godziny i 45 minut całkowitego promieniowania słonecznego. co jest ważne To tylko w przybliżeniu czas, przez jaki światło pada bezpośrednio na panel, w ten sposób można łatwo obliczyć dzienny wynik, ponieważ wystarczy pomnożyć 250 watów przez 2 godziny i 45 minut. Uzyskane wyniki są wartościami jednego panelu dziennie. Należy pamiętać, że bardzo ważny jest dobór wielkości instalacji do potrzeb elektrycznych domu!