Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi? Alkoholizm to ciężki nałóg, który niszczy człowieka i wpływa destrukcyjnie na jego najbliższe otoczenie. Tu i ówdzie spotkać się można ze stereotypem, że alkoholizm jest powszechny wśród marginesu społecznego i osób bezrobotnych. Nie jest to prawda. W uzależnienie wpadają zarówno bezrobotni, jak i osoby piastujące wysokie stanowiska.

Pozycja społeczna nie jest tu żadną determinantą. Alkoholicy są bezbronni wobec swego nałogu i przeważnie nieświadomi stanu, w jakim się znajdują. Wszyscy ulegamy chwilom słabości i wszyscy też błądzimy. W niniejszym artykule skupimy się na problemie alkoholizmu i odpowiemy sobie na pytanie, jak pomóc alkoholikowi wyjść z niszczącego nałogu.

Sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować

Żaden nałóg nie zjawia się z dnia na dzień. Uzależnienie rozwija się etapami. Jeśli zamienicie kilka słów z anonimowym alkoholikiem, dowiecie się, że nie został nim, bo chciał. Nikt świadomie nie wybiera takiego losu na życiowej loterii. Zaistnienie problemu wejścia w nałóg poprzedzają sygnały ostrzegawcze. Widząc je lepiej działać zawczasu, ponieważ bagatelizowanie tych symptomów przyczynić się może do pogłębienia problemu i dłuższego czasu potrzebnego na wyjście z alkoholizmu. Jak rozpoznać problem? Jeśli poniższe punkty opisują najbliższą Ci osobę, to prawdopodobnie jest już uzależniona.

  • Spożywanie alkoholu sprawia jej/jemu przyjemność.
  • Sięga po trunek w stresujących sytuacjach.
  • Poprawia sobie nastrój za pomocą alkoholu.
  • Czuje silną potrzebę sięgnięcia po butelkę.
  • Miewa luki w pamięci.
  • Nie potrafi kontrolować ilości spożywanego alkoholu.
  • Wpada w ciągi alkoholowe, które trwają tygodniami.
  • Miewa rozmaite objawy po kilku dniach picia. Najczęściej są to bóle głowy, wymioty, bóle mięśni, ogólne osłabienie organizmu i drżenie rąk.

Zastanawiasz się pewnie jak pomóc alkoholikowi. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na pomoc takiemu człowiekowi?

Czy możliwe jest wyjście z nałogu bez terapii?

Zastanawiasz się, czy istnieje domowe panaceum na tego typu przypadłość? Niestety leczenie człowieka uzależnionego od alkoholu nie jest możliwe bez skorzystania z fachowej pomocy i grup wsparcia. Jest ono żmudne i potrafi trwać latami. Wymaga od człowieka stałej motywacji, asertywności, zaangażowania, a przede wszystkim świadomości istnienia problemu. Ścieżka ku uzdrowieniu jest długa i kręta, a pokus na życiowej drodze nazbyt wiele. Trzeba odseparować się od wszelkich pokus w najbliższym otoczeniu i hodować w sobie zupełnie nowe nawyki, zachowania i postawy. Przed alkoholikiem pragnącym wyjść z uzależnienia stoi poważne wyzwanie. Zważywszy na wagę problemu, alkoholik powinien skorzystać z fachowej pomocy i terapii.

Fachowa pomoc jest kluczowa

Jak stopniowo odstawiać alkohol?Alkoholizm ciężko przezwyciężyć. Wiele zależy od osoby uzależnionej od alkoholu. Bez chęci wyjścia z nałogu osoby zainteresowanej leczenie jest niemożliwe. Jeśli bliska Ci osoba boryka się z tym problemem, jest go świadoma i chce coś zmienić, to wspieraj ją w tym procesie. Niech skorzysta z pomocy w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu. W obrębie takich placówek wykwalifikowani psychoterapeuci prowadzą terapie pozwalające zmienić sposób myślenia. Ośrodki pomocy uzależnień stosują kombinacje rozmaitych technik leczenia uzależnień. Daje to namacalne efekty. Alkoholik, który zdecyduje się na terapie, ma szansę zmienić dotychczasowo praktykowane nawyki. Ma również szanse podzielić się doświadczeniami z innymi alkoholikami w trakcie specjalnie organizowanych spotkań. Aktywne uczestnictwo w grupach wsparcia odgrywają sporą rolę w leczeniu alkoholizmu. Osoba dotknięta nałogiem nie czuje się osamotniona. Ma świadomość, że ludzi dotkniętych tym problemem jest więcej. Terapeutą prowadzącym takie spotkania jest na ogół ex-alkoholik, człowiek, który ma za sobą nierówną walkę z nałogiem. Stwarza to nadzieje na wyjście z niego.

Konieczne warunki

Celem wyjścia z nałogu alkoholik spełnić musi kilka kluczowych warunków. Oto i one:

  • Osoba dotknięta nałogiem musi dostrzegać problem. Musi go również zaakceptować.
  • Alkoholik musi zaangażować się w 100% w proces leczenia.
  • Alkoholik powinien na serio podchodzić do sesji terapeutycznych i uczestnictwa w ramach spotkań grup wsparcia.
  • Musi wyrażać chęć pełnej współpracy i przyjęcia pomocnej dłoni.
  • Zachować powinien pełną abstynencję i kontrolę nad sobą.

Skutecznym sposobem walki z alkoholizmem może być wszywka alkoholowa Poznań https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/.

Chcesz pomóc? Przeczytaj

Jak pomóc alkoholikowi?
Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi? Nie bez przyczyny alkoholizm nazywany jest chorobą ciała i duszy. Zrozumienie, że alkoholizm jest chorobą, pomoże Ci wspierać go w dalszym leczeniu. Jeśli wyraża on szczerą chęć zmiany swego stanu zdrowia, zaproponuj skorzystanie z terapii w ośrodku leczenia uzależnień https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ i dedykowanych grup wsparcia. Alkoholik stacza nierówną walkę o siebie i potrzebuje wsparcia najbliższych mu osób w tym procesie. Droga do odzyskania tego, co utracone jest długa i wyboista. Uzbrój się w cierpliwość. Nagrodą za udzieloną pomoc, wsparcie cierpliwość i zrozumienie jest odzyskanie dawnego życia.

 

 

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl