Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem?

Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem?

Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem? Plecaki worki, zwłaszcza te z okrągłym dnem, są wyjątkowo praktyczne i pojemne. Taki plecak może z powodzeniem zastąpić shopperkę, torbę plażową czy codzienną torebkę dla noszącej wiele drobiazgów młodej mamy lub studentki. Istnieje wiele możliwych aranżacji z wykorzystaniem takiego worka.

Kombinacje kolorystyczne są niemal nieograniczone, to samo dotyczy możliwości doboru materiału. Jak zdobyć worek, o jakim marzymy? Najprościej będzie samodzielnie go uszyć! Jak się do tego zabrać, jakie materiały i akcesoria będą potrzebne? Czytaj dalej, aby poznać sposób na uszycie plecaka worka z okrągłym dnem!

 Z jakiego materiału uszyć plecak worek?

Wybór materiału na plecak worek z okrągłym dnem zależy od tego, jakiej funkcjonalności oczekujemy od gotowej torby. Czy chcemy, aby worek pełnił funkcje ozdobne jako dodatek do casualowych, letnich stylizacji? A może ma to być pakowny plecak, w którym chcemy zmieścić akcesoria na trening w siłowni?

Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem?
Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem?

Jeśli worek ma pełnić rolę letniej torby i stanowić uzupełnienie kreacji składającej się ze zwiewnych sukienek i słomkowych kapeluszy, to najlepszym materiałem do jego uszycia będą włókna naturalne. Tkaniny takie jak len, gruba bawełna, juta lub sizal sprawdzą się idealnie. Uszyjemy z nich worki w stylu boho, eko lub safari.

W sytuacji, gdy zależy nam na bardziej wytrzymałym, pakownym worku, warto wykorzystać materiały takie jak nylon czy poliester. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, a jeśli wybierzemy opcję wodoodporną, dodatkowo ochronią zawartość plecaka przez zamoczeniem. Warto rozważyć wybór materiału pikowanego, zapewniającego jeszcze większą trwałość plecaka.  Oczywiście, plecak można uszyć z kilku rodzajów materiału – wybierając bardziej wytrzymałą tkaninę na dno i uchwyty oraz  elegancką na bok torby. Warto również zaopatrzyć się w materiał na podszewkę. Tak wykończony worek plecak będzie nie tylko trwalszy, ale również będzie się prezentować dużo bardziej elegancko.

Jak przygotować wykrój na worek z okrągłym dnem?

Samodzielne przygotowanie wykroju nie jest zbyt skomplikowane. W internecie dostępnych jest wiele gotowych projektów. Gotowy wzór wystarczy wydrukować, posklejać zgodnie z instrukcją, a następnie przyłożyć do materiału, odrysować i wyciąć. Przyda się do tego specjalna kreda lub mydełko krawieckie i dobre, ostre nożyce. Gotowe, można szyć.

Wykrój można jednak opracować również samodzielnie. Nie jest to wcale trudne. Po pierwsze, rysujemy koło o pożądanej wielkości, a następnie wycinamy, zostawiając ok. 1 cm brzegu na szew.  Następnie wymierzamy prostokąt, który stanowić będzie ścianki worka. Jeden z jego wymiarów musi być zgodny z obwodem wyciętego koła, drugi wymiar prostokąta to planowana wysokość plecaka. Tak samo postępujemy z podszewką.

Jeśli chcemy, aby worek został wyposażony w materiałowe szelki, wycinamy dwa pasy materiału, tak by po ich złożeniu i zszyciu uzyskać zamierzoną szerokość szelki.

Jak uszyć worek z okrągłym dnem?

Samo szycie nie jest zbyt skomplikowane. Oczywiście, aby uzyskać mocny plecak worek, należy wykonać szycie na maszynie.  Warto również przygotować odpowiednią ilość szpilek, które ułatwią mocowanie tkaniny przed szyciem.  W jakiej kolejności zszywać poszczególne elementy? Oto sposób szycia krok po kroku!

  1. Po pierwsze, zszywamy prostokąt, stanowiący bok plecaka po jego lewej stronie. Uzyskamy w ten sposób tunel, do którego będziemy przyszywać dno. Tak samo postępujemy z podszewką.
  2. Przykładamy okrągłe dno do spodu worka. Zabezpieczamy szpilkami i przyszywamy dno. W tej sam sposób zszywamy obie części podszewki.
  3. Przewracamy worek na prawą stronę, a podszewkę na lewą. Umieszczamy podszewkę w worku, wyrównujemy.
  4. Wykonujemy tunel na sznurek w górnej części plecaka, przeszywając jednocześnie przez materiał worka i podszewki. Wciągamy sznurek, który będzie służyć za zamknięcie naszego plecaka.
  5. Zszywamy szelki, składając ich szerokość na pół i przeszywając po lewej stronie. Następnie przewlekamy szelki na prawą stronę, zszywamy końce i przyszywamy w odpowiednich miejscach.

Plecak worek z okrągłym dnem – wykończenie

Plecak można wykończyć ozdobnymi troczkami czy elegancko plecionym sznurkiem. Jeśli chcemy, aby długość szelek była regulowana, należy zaopatrzyć się w odpowiednie klamerki. Są one dostępne w większości pasmanterii. W zależności od naszych preferencji, plecak worek można ozdobić aplikacjami  lub wykonać na nim personalizowany haft. Wszystko zależy od styku, w jakim utrzymany jest nasz plecak.

Oczywiście, podstawowy projekt można rozwijać, dodając na przykład zewnętrzną kieszonkę, uchwyty czy klapkę. Wszystkie te elementy można zaprojektować samodzielnie albo skorzystać z dostępnych w internecie gotowych wykrojów. Niezależnie od tego, czy samodzielnie zaprojektujemy worek, czy skorzystamy z dostępnych wzorów, jego własnoręczne uszycie dostarczy na pewno wielkiej satysfakcji. Dodatkowo, zyskujemy niepowtarzalność i możliwość dokładnego dostosowania wyglądu plecaka do efektu, który zamierzamy osiągnąć. Dotyczy to zarówno jego wielkości, kolorystyki, jak i użytego materiału. Warto spróbować. Uszycie plecaka worka z okrągłym dnem to naprawdę nic trudnego!