Jak wybrać odpowiednie rolety okienne i jakie są ich rodzaje?

Jak wybrać odpowiednie rolety okienne i jakie są ich rodzaje?

Jak wybrać odpowiednie rolety okienne i jakie są ich rodzaje? Rolety to świetne uzupełnienie lub alternatywa dla tradycyjnych ozdób okiennych w postaci firan i zasłon. Spośród wielu rodzajów każdy znajdzie coś dla siebie i z powodzeniem dopasuje zarówno do tradycyjnego i przytulnego stylu, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz.

Szeroka oferta zadowoli więc nie tylko zwolenników innowacyjnych rozwiązań, ale także wszystkich tych, którzy stawiają na klasykę. Przed zakupem rolet warto zorientować się, jakie mamy ich rodzaje i które z nich najlepiej sprawdzą się w konkretnej stylistyce. Dobrze jest też zastanowić się nad tym, jakich efektów oczekujemy i dobrać je zgodnie z naszymi preferencjami.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolet?

Decydując się na zakup, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy rolety mają pełnić przede wszystkim funkcję zaciemniającą, czy bardziej zależy nam na ich ozdobnym charakterze. To istotne pytanie, które warto zadać sobie jeszcze przed podjęciem decyzji. Część osób będzie chciała po prostu zasłonić widok za oknem i skupić się na funkcji dekoracyjnej. Dla innych z kolei priorytetem będzie zapewnienie sobie wysokiego stopnia zacienienia. Obie te cechy można oczywiście połączyć, decydując się na odpowiedni rodzaj i wybierając dobrej jakości, solidny materiał. W przypadku, gdy rolety okienne mają dawać przede wszystkim zacienienie, warto zainwestować w rolety podgumowane. Kolejną ważną rzeczą jest sposób montażu. Rolety mogą być mocowane do okna, ściany bądź sufitu. Kolejną sprawą jest to, czy chcemy wiercić, czy montaż ma być bezinwazyjny. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Na koniec nie mniej ważna rzecz, którą jest wybór odpowiedniej kolorystyki. To czy rolety komponują się w aranżację, w dużej mierze zależy od wyboru właściwego koloru.

Rodzaje rolet okiennych

Ilość rodzajów rolet, spośród których możemy wybierać, jest dość duża. Dzięki temu możemy idealnie dobrać je do konkretnej aranżacji w taki sposób, by same w sobie stanowiły element dekoracyjny. Przyjrzyjmy się bliżej jakie konkretne rozwiązania proponują nam producenci rolet.

Rolety ekranowe

Jest to zdecydowanie jeden z popularniejszych typów rolet, który sprawdzi się w domu i w biurze. Rolety okienne ekranowe składają się z pasa materiału wykonanego najczęściej z poliestru, włókna szklanego lub PCV. Możemy spotkać się zarówno z roletami wolno wiszącymi, jak i umieszczonymi w kasecie. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i są stosunkowo tanie. Warto jednak dołożyć do lepszej jakości materiału, który zapewni odpowiedni poziom ochrony przed słońcem i nie będzie blakł.

Rolety plisowane

Rolety okienne tego typu charakteryzują się tym, że materiał układa się w kształt harmonijki. Mogą być stosowane zarówno w oknach ściennych, jak i sufitowych . Bez problemu dopasujemy je też do nietypowego kształtu ramy okiennej. Wśród tego rodzaju rolet znajdziemy modele jednofunkcyjne, czyli zwijane w konfiguracji góra-dół oraz takie, w których możliwa jest manipulacja położeniem od dołu i od góry. Dzięki tej drugiej opcji możemy zasłonić dowolny fragment okna.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie wyróżniają się nowoczesnym charakterem. Zwijany do góry materiał układa się w specyficzne fale, tworząc przy tym unikalny efekt ozdobny. Dzięki temu, że rolety okienne tego typu można stworzyć niemal z każdego materiału, daje to szerokie pole dla wyobraźni i ułatwia dopasowanie do konkretnej aranżacji.

Rolety austriackie

Rolety austriackie to zdecydowanie jeden z najbardziej ozdobnych rodzajów wśród tego typu rozwiązań. Ich bogate drapowania i marszczenia oraz dodatki w postaci kokard będą pasować do buduarowych wnętrz lub w wersji ugrzecznione do klasycznych pomieszczeń. Przypominają kurtynę, którą spotkać możemy w teatrze. Jednym z popularniejszych materiałów, z których są wykonywane, jest woal.

Rolety dzień/noc

Bardzo uniwersalne, schludne i funkcjonalne rolety okienne typu dzień/noc to coś, co sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Wykonane są z pasów, które w odpowiedniej konfiguracji mogą zmniejszyć ilość wpadającego światła lub całkowicie je wyeliminować. Na oknie prezentują się podobnie do żaluzji. W tym wypadku jednak mamy szeroki wybór kolorów, materiałów i bardziej nowoczesny design.

Jak dbać o czystość rolet?

Jak wybrać odpowiednie rolety okienne i jakie są ich rodzaje?
Jak wybrać odpowiednie rolety okienne i jakie są ich rodzaje?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia dbałość o rolety. Rolety okienne należy czyścić w sposób regularny i odpowiedni dla danego ich rodzaju. W większości przypadków nieodzownym narzędziem do czyszczenia będzie odkurzacz wyposażony w końcówkę z miękką szczotką, dzięki której pozbędziemy się kurzu. Najczęściej to wystarczy, by doprowadzić rolety do dobrego stanu. Większe zabrudzenia, możemy usunąć używając wody z mydłem lub bardzo delikatnym detergentem i miękkiej ściereczki bądź papierowego ręcznika. Warto zachować przy tym dużą delikatność, by nie uszkodzić struktury materiału. W przypadku rolet rzymskich, które wykonane są z wysoce odpornych materiałów, możemy je prać. Najlepiej w tym wypadku zdać się na profesjonalną pralnię chemiczną. Jeżeli decydujemy się na samodzielne pranie, wybierajmy w pralce program do delikatnych tkanin i detergent przeznaczony do konkretnego typu materiału. Nie należy używać opcji wirowania.