Jaki kurs dla księgowych wybrać?

Jaki kurs dla księgowych wybrać?

Jaki kurs dla księgowych wybrać? Ofert pracy w księgowości przybywa z roku na rok. To zaś powoduje, że wiele osób decyduje się zatrudnić na stanowisku w dziale księgowości. Niemniej jednak osoby bez doświadczenia i wykształcenia nie zawsze mają szansę na pracę. Jakie kursy dla księgowych powinniśmy wybierać, aby móc otrzymać zatrudnienie? Odpowiadamy.

Zacznij od podstaw

Księgowości nie uczymy się w szkole podstawowej ani nawet średniej. Z tego powodu nie mamy żadnych podstaw, dlatego musimy zacząć nasze szkolenie właśnie od nich. Kurs z podstaw rachunkowości to doskonały wybór dla osób, które nie miały wcześniej styczności ze światem finansów i księgowości. Nawet, jeśli na studiach mieliśmy zajęcia z podstaw rachunkowości, to dobrze jest sobie je przypomnieć, zanim przejdziemy dalej. Z księgowością jest tak, jak z matematyką. Pominięcie jakiegokolwiek etapu nauki powoduje, że trudno będzie nam pójść dalej. Kto może pominąć kurs rachunkowości od podstaw? Przede wszystkim osoby, które na przykład ukończyły studia z zakresu finansów i rachunkowości. Na kursie nie dowiedzą się bowiem niczego, co wykracza poza program nauczania na studiach pierwszego czy drugiego stopnia. Także ci, którzy pracowali już w księgowości, mogą pominąć kurs podstaw księgowania. Dotyczy to w szczególności osób, które pracują na stanowisku młodszego księgowego, a nawet asystenta do spraw księgowości.

Szkolenia podatkowe

Nie sposób być dobrym księgowym, jeśli nie znamy się na podatkach. Teoretycznie po kursie podstawowym możemy pójść na szkolenie z zaawansowanej rachunkowości finansowej. Niemniej jednak w międzyczasie powinniśmy również szkolić się w zakresie podatków. W tym temacie mamy bowiem naprawdę wiele do zrobienia. Dlaczego? Ponieważ nawet kursy z pełnej księgowości nie poruszają zbyt wielu zagadnień podatkowych. Owszem, dowiemy się na nich, jak obliczać zaliczkę na podatek dochodowy, jednak szkolenia te pomijają na przykład zaawansowane kwestie związane z podatkiem VAT. Jakie szkolenie podatkowe wybrać? Na początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że księgowy nie jest doradcą podatkowym. Nie musimy więc znać się na każdym rodzaju podatku. Co więcej, księgowi nie mają prawa świadczyć usług z zakresu doradztwa podatkowego. Dlatego też powinni wybierać jedynie takie szkolenia, które wnoszą coś w ich codzienną pracę. Najczęściej wybieramy kursy z zakresu podatku dochodowego oraz podatku VAT. Wybierajmy takie kursy, które poruszają interesującą nas tematykę. Jeśli firma, w której pracujemy, nie prowadzi handlu międzynarodowego, to ta kwestia w kontekście podatku VAT nie musi nas interesować. Oczywiście niektórzy wybierają dodatkowe szkolenia, aby zwiększyć swoje szanse na lepszą posadę. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na jeden, istotny szczegół. Pracodawcy patrzą, czy kandydat miał styczność z danym zagadnieniem w praktyce, a nie tylko w teorii. Zaletą szkoleń podatkowych jest fakt, iż zwykle trwają one zaledwie kilka dni. Minusem, że sporo kosztują.

Zobacz również:

Dodatkowe kursy, które warto odbyć

Jaki kurs dla księgowych wybrać?
Jaki kurs dla księgowych wybrać?

Księgowy to nie tylko specjalista do spraw rozliczeń, ale może być on również specjalistą do spraw kadr i płac. Zwłaszcza w mniejszych firmach księgowi zajmują się pełną obsługą klienta, włącznie z kadrami i płacami. Z tego powodu pomyślmy o kursie właśnie z zakresu kadr i płac. Niektóre szkolenia z zakresu samej księgowości poruszają tematykę kadrową i płacową. Dobrze jednak, żeby dawały one praktyczne umiejętności. Księgowi, którzy mają za sobą wiele lat pracy zawodowej, mogą pomyśleć o kursie na głównego księgowego. Główny księgowy zwykle nie zajmuje się stricte rachunkowością finansową, a podatkami czy kwestiami finansowymi. Nawet, jeśli duża ilość pracy nie pozwala nam na odbycie szkolenia stacjonarnego, dostępne są również szkolenia księgowe on-line. Na szkoleniach z księgowości online poruszane są takie same tematy, co na szkoleniach stacjonarnych. Wiele z nich pozwala nawet na uzyskanie certyfikatu. Choć nie ma on wartości stricte urzędowej, to jednak może być naszym atutem na rynku pracy. Księgowi, którzy dobrze czują się w podatkach, mogą pomyśleć o kursie na doradcę podatkowego. Nie ma przeszkód, aby ten świadczył usługi doradcze oraz prowadził rachunkowość. Bardzo ciekawe są szkolenia na biegłego rewidenta, jednak zajmują one zdecydowanie więcej czasu. Biegły rewident to osoba, która przed uzyskaniem odpowiednich uprawnień musi zdać wiele egzaminów. Ta droga zawodowa z pewnością nie jest dla każdego. Niemniej jednak doświadczeni księgowi mogą pomyśleć o odbyciu kilku kursów, które z pewnością poszerzą ich dotychczasową wiedzę.

Praca w zawodzie księgowego wymaga stałego aktualizowania posiadanej wiedzy. Dlatego też pracownicy działu księgowości powinni co jakiś czas udawać się na szkolenia, na przykład w zakresie zmian w prawie podatkowym. Mogą oni również szkolić się, aby dostać lepiej płatną, ale też bardziej odpowiedzialną pracę. Pamiętajmy, że szkolenia z zakresu księgowości to doskonały sposób na to, aby w ogóle wejść do tego zawodu. Bez jakichkolwiek podstaw trudno otrzymać posadę choćby na stanowisku asystenta w dziale księgowości.