Jakie choroby leczy i diagnozuje ortopedaOrtopeda to jeden z tych lekarzy, którego specjalizacja jest naprawdę szeroka. Zajmuje się on leczeniem problemów z układem ruchu, złamaniami, urazami, chorobami stawów i wadami postawy. Wiele osób nie posiada jednak szczegółowych informacji w zakresie działalności tego specjalisty, w konsekwencji nie wiemy tak naprawdę, kiedy możemy się do niego wybrać.

Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy powinniśmy umówić się na wizytę u ortopedy? W jaki sposób może wyglądać pierwsza wizyta u ortopedy? Jakie specjalizacje ortopedyczne możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury. 

Czym zajmuje się ortopeda?

Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, czym tak właściwie zajmuje się ortopeda – jest to lekarz, z którego usług korzystamy stosunkowo często i to właśnie dlatego warto posiąść podstawowe informacje na temat jego działalności. Przede wszystkim specjalista ten zajmuje się nie tylko diagnozą, ale również leczeniem chorób układu ruchu i ich profilaktyką. Jego praca obejmuje niemalże cały układ szkieletowy, nie wliczając czaszki, ale również układ mięśniowy i stawowy. Z praktycznego punktu widzenia ortopedia to specjalizacja, która wymaga naprawdę szerokiej wiedzy w zakresie anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu. Początkowo ortopedzi zajmowali się jedynie leczeniem wad postawy, które w sposób szczególny zauważalne są wśród dzieci. Rozwój w zakresie innych dziedzin sprawił jednak, że na dzień dzisiejszy ortopeda leczy także dorosłe osoby. W wielu przypadkach jest to też traumatolog, w konsekwencji może zdiagnozować i leczyć zwichnięcia, skręcenia i złamania. 

Kiedy powinniśmy umówić się na wizytę u ortopedy?

Jakie choroby leczy i diagnozuje ortopeda?
Jakie choroby leczy i diagnozuje ortopeda?

Na podstawie poprzedniego akapitu można dowiedzieć się, jakie usługi świadczy ortopeda. W dalszej kolejności warto zastanowić się nad tym, kiedy tak właściwie wizyta u ortopedy będzie odpowiednia. Ortopeda przyjmuje tych pacjentów, którzy z jakiegoś powodu doznali urazów układu ruchu. Najczęściej mówi się o złamaniu kończyn, zwichnięciu stawów, skręceniu kostki. Pacjenci ortopedy w wielu przypadkach cierpią również w związku ze stanami zapalnymi w okolicach kręgosłupa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wizytę u ortopedy umówić, jeśli odczuwane są problemy z ruchomością w stawach, a także gdy pojawiają się bóle stawowe i obrzęki. Nasz niepokój powinny również wzbudzić trzaski w stawach podczas ruchu. Jeśli chodzi o ortopedę dziecięcego, to wizyta powinna być umówiona najlepiej po narodzinach dziecka. Wówczas specjalista jest w stanie dokonać sprawdzenia budowy szkieletu, stawów i mięśni. Jest to wbrew pozorom bardzo ważne, bowiem umożliwia wczesne wykrycie wad wrodzonych, które w wyniku pracy mogą być korygowane. Po około ośmiu miesiącach warto zastanowić się nad wizytą kontrolną. 

W jaki sposób może wyglądać pierwsza wizyta u ortopedy?

Dość często zastanawiającą nas kwestią jest pierwsza wizyta u ortopedy. Mamy w związku z tym wiele obaw, co jest w pełni zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że stresujemy się przed czymś, co jest nieznane. Niemniej jednak nie powinniśmy obawiać się takiego spotkania. Podczas pierwszej wizyty ortopeda będzie chciał przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad. Musimy zatem spodziewać się pytań, które dotyczą przebytych urzędów bądź chorób. Dzięki temu możliwe jest postawienie wstępnej diagnozy, jak również zlecenie ewentualnych dalszych badań. Na pierwszą wizytę do ortopedy warto wziąć zdjęcia RTG. Warto pamiętać, że ortopeda może nam zlecić zróżnicowane badania. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić ruchomość stawów, ich położenie, a także stabilność. Co więcej, ortopeda musi dokonać sprawdzenia układu kostnego i samego kręgosłupa. W tym celu często decyduje się na badania USG, zdjęcia RTG, tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny. Ortopeda ma możliwość zlecenia także artroskopii. Leczenie zależy oczywiście od tego, jaka diagnoza zostanie postawiona. Do najpopularniejszych metod radzenia sobie z poszczególnymi schorzeniami zaliczyć możemy operację, leczenie farmakologiczne, rehabilitację, unieruchomienie kończyny bądź fizjoterapię. 

Jakie specjalizacje ortopedyczne możemy wyróżnić? 

Narząd ruchu każdego człowieka jest zróżnicowany, rozbudowany i przede wszystkim skomplikowany. Co ciekawe, bardzo podobnie wygląda to w przypadku zakresu ortopedii. Najlepsi specjalisty mogą pochwalić się wiedzą w zakresie całego układu ruchu. Nie zmienia to jednak faktu, że ortopedia to dziedzina dość wąskich specjalistów. Wyróżnić możemy przykładowo ortopedę sportowego – zajmuje się schorzeniami w związku z uprawianiem dowolnej aktywności fizycznej. Istnieją również ortopedzi dziecięcy – jest to specjalista w zakresie diagnozowania i leczenia najmłodszych pacjentów. Przeprowadza on badania i testy funkcjonalne, jednocześnie rozpoznaje wady wrodzone noworodków i nabyte wady postawy. Warto wspomnieć o ortopedzie transplantologii – jest to specjalista w zakresie alloplastyki, przeszczepów i protezoplastyki. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl