Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia pracowników z Ukrainy?

Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia pracowników z Ukrainy?

Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia pracowników z Ukrainy? Osoby, które pochodzą z Ukrainy przemieszczają się do innych Państw, a także do Polski głównie w celach zarobkowych. Fakt ten spowodowany jest tym, że na Ukrainie zarabia się kilkukrotnie mniej niż w naszym kraju. Polscy pracodawcy, szczególnie kiedy brakuje im rąk do pracy, zatrudniając pracowników z Ukrainy wiele zyskują – przede wszystkim pracowników, którym zależy na pracy. 

Dlaczego ukraińscy pracownicy są doceniani na polskim rynku pracy?

Pracownicy z Ukrainy to w większości osoby dobrze wykwalifikowane, posiadające doświadczenie w swoim zawodzie. Często są to osoby, które opuszczają swoją ojczyznę, a wraz z nią swoich najbliższych, aby zapewnić im lepszy byt na Ukrainie. W zależności od sytuacji formalnej, którą posiadają, niektórzy pracują w Polsce dłużej, a inni krócej – czasami tylko kilka miesięcy. Mimo tak krótkiego czasu takim osobom zależy na zarobieniu jak najwięcej pieniędzy bez względu na to, ile wysiłku włożą w swoją pracę. Takie osoby cechują się również odpowiedzialnością w powierzone zadania oraz dyspozycyjność.

Zalety zatrudnienia obcokrajowców

Jedną z najważniejszych zalet jest pracowitość tych osób, zazwyczaj wykonują swoją pracę rzetelnie i uczciwie. Zależy im na pracy, którą wykonują, a co za tym idzie na relacji szef-pracownik. Ważnym atutem w przypadku zatrudnienia pracowników z Ukrainy jest tak, że szybko się adaptują w nowym miejscu. Bez problemu odnajdą się w Polsce ponieważ kultura, mentalność i obyczaje są podobne. Nawet bez języka polskiego nawet na minimalnym poziomie osoby te radzą sobie bez większych trudności.

Ważna jest ilość godzin

W wielu miejscach pracy, zwłaszcza na dużych magazynach oraz produkcjach jest możliwość nadgodzin. Co ciekawe, wiele osób podchodzących z Ukrainy jest w stanie pracować za mniejszą stawkę godzinową w zamian za większą liczbą godzin. Jest to korzyść obustronna, ponieważ pracownik dzięki większej ilości godzin zarabia więcej, a pracodawca ma pracownika na dwie zmiany za niewielkie pieniądze. Nadgodziny nie są możliwe w niektórych zakładach pracy, co powoduje, że liczba pracowników z Ukrainy jest mniejsza.

Uproszczone zatrudnienie

Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia pracowników z Ukrainy?
Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia pracowników z Ukrainy?

Zatrudnienie przyszłych pracowników z Ukrainy przez polskich pracodawców jest bardzo mocno uproszczone. Obecnie wystarczy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na pracę w Urzędzie lub za pomocą strony internetowej urzędu. Dokument wyrabia się na podstawie paszportu, pieczątki wjazdu lub karty pobytu czasowego. Oczekiwanie na taki dokument wynosi do 14 roboczych w przypadku wypełnienia wszystkich dokumentów prawidłowo, natomiast w przypadku braku jednego z dokumentów termin może być przesunięty. Zazwyczaj nie jest to długie oczekiwanie. Po odebraniu tego oświadczenia pracownicy mogą rozpocząć pracę. Należy pamiętać, że pracownicy z Ukrainy mogą pracować tylko i wyłącznie przez określony czas, przed końcem terminu powinni wrócić do ojczyzny. W momencie, gdy skończył się czas oświadczenia pracownik może wystąpić o kartę czasowego pobytu, która średnio jest na 3 lata. Jest to zdecydowanie bardziej skomplikowana procedura, warto wtedy dać takiej osobie umowę o pracę, nie zlecenie.

Studenci a rynek pracy

W Polce nie tylko na rynku pracy można zauważyć znaczną ilość osób pochodzących ze wschodu. Na Uniwersytetach oraz w szkołach policealnych również można zobaczyć takie osoby. Co więcej, studenci, którzy mają wbitą wizę 09 w paszporcie mogą bez problemu pracować w Polsce. Aby student mógł podjąć pracę wystarczy wiza oraz ważna legitymacja, dzięki czemu pracuje bez dodatkowych oświadczeń, a pracodawca nie musi płacić za niego składek ubezpieczeniowych.

Nie ważne gdzie, ważne pieniądze.

Jedną z pozytywnych stron jest fakt, że osoby z Ukrainy mogą pracować na terytorium całego kraju, nie tylko w konkretnym mieście czy też województwie. Osoby, które przyjeżdżają szukają pracy, najlepiej dobrze płatnej. Jest to zaleta szczególnie w miejscach zatrudnienia gdzie częste są delegację oraz prace w różnych miastach. Dla osób, które przyjeżdżają tylko czasowo nie ma różnicy czy będą pracować na wschodzie czy zachodzie Polski, istotna jest tylko kwestia pieniędzy.

Podsumowanie

Pracownicy z Ukrainy to zazwyczaj osoby dobrze wykwalifikowane, doświadczone oraz zaangażowane w swoją pracę.  Zazwyczaj takie osoby zmotywowane są aby pracować jak najwięcej, aby ich pensja została przelana na konto ich najbliższych, którzy zostają w Ojczyźnie.  Dążą do tego, aby zapewnić jak najlepszy byt swojej rodzinie z reguły przyjeżdżając na trzy miesiące lub pół roku, ponieważ bez większych problemów przez taki czas legalnie można powierzyć pracę cudzoziemcowi. Dzięki nim pracodawca zdobywa pracownika na pełen etat wraz z nadgodzinami, a w momencie kiedy bariera językowa jest przełamana chociażby w minimalnym stopniu to relacja pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest zdecydowanie ułatwiona. Co więcej Ukraińcy bardzo szybko odnajdują się w Polsce, są w stanie poradzić sobie bez większej znajomości językowych, a dzięki podobnej kulturze i obyczajach integracja między obywatelami Ukrainy oraz Polski jest ułatwiona.