Montaż klimatyzacji w bloku

Montaż klimatyzacji w bloku. Klimatyzacja mieszkań i sklepów to rewelacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można szybko zapomnieć o problemie nagrzewających się wnętrz w trakcie letnich upałów. Dzięki klimatyzacji mieszkań i sklepów w niezwykle krótkim czasie można wydajnie schłodzić wszystkie pomieszczenia. Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była montowana wyłącznie w restauracjach czy sklepach. Teraz na coraz większą skalę klimatyzacja montowana jest również w domach jednorodzinnych. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, jak wybrać klimatyzator do mieszkania

 

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów klimatyzacji. Są one wyróżniane na podstawie budowy. Mowa tutaj o klimatyzatorach split, multisplit oraz o klimatyzatorach przenośnych. Zdecydowanie najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest klimatyzacja przenośna. Zgodnie z nazwą, takie urządzenie można przenosić z miejsca na miejsca oraz wykorzystywać do chłodzenia pomieszczenia w dowolnie przez siebie wybranym pomieszczeniu. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że klimatyzatory przenośne są znacznie głośniejsze oraz o wiele mniej efektywne w porównaniu z innymi typami klimatyzatorów. Oprócz tego, wybierając ten rodzaj klimatyzatorów, trzeba także podłączyć rurę harmonijkową, która odpowiada za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. W zdecydowanej większości przypadków rura wyprowadzana jest poza budynek przez otwarte okno. Na rynku można zaopatrzyć się w specjalne uszczelki, które zapobiegają napływowi ciepłego powietrza do wnętrza. Klimatyzatory przenośne mają moc  od 2 do maksymalnie 4 kW. 

Drugie rozwiązanie to klimatyzacja stacjonarna, czyli klimatyzator split. Składa się on z jednostki zewnętrznej, która instalowana jest poza budynkiem oraz wewnętrznej, która montowana jest w pomieszczeniu. Jednostki są połączone za pośrednictwem układu sterującego oraz przewodu freonowego, który sprawia, że czynnik chłodniczy oraz jego skropliny są transportowane. Ten rodzaj klimatyzacji jest bardzo opłacalny, jeśli zależy nam na tym, aby chłodzić pomieszczenia przez całe lato. Umiejscowienie hałaśliwych sprężarek i wentylatorów poza budynkiem powoduje, że znacząco zostaje zmniejszony hałas. Komfort korzystania z klimatyzacji będzie nieporównywalnie większy niż można to sobie wyobrażać. W pomieszczeniu nie będzie słychać jakichkolwiek odgłosów związanych z pracą klimatyzatora. Gdy kupujemy klimatyzator stacjonarny, zadbamy także o spokój oraz komfort naszych sąsiadów. 

Z kolei klimatyzacja mieszkań i sklepów typu multisplit będzie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą chłodzić kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Na to rozwiązanie składają się minimum dwie jednostki wewnętrzne współpracujące z jednostką zewnętrzną. Zakup klimatyzatora multisplit jest o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem od kupowania kilku różnych urządzeń. 

 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji? 

Cena klimatyzatora jest uzależniona od wybranego przez nas modelu oraz jego mocy. Za przenośną klimatyzację będziemy musieli od 1000 do 2000 złotych. Z kolei jeśli zakupimy klimatyzator split musimy wiedzieć, że będzie się to wiązało z wydatkiem minimum kilku tysięcy złotych. Rodzaj zakupionego przez nas urządzenia wpływa również na ostateczny koszt jego zamontowania. W przypadku kupowania klimatyzatorów mobilnych nie poniesiemy właściwie żadnego kosztu, ale warto zaopatrzyć się w specjalną uszczelkę okienną. O wiele trudniejsza sytuacja będzie, gdy wybierzemy klimatyzator split bądź multisplit. Klimatyzacja mieszkań i sklepów może okazać się niezwykle kosztowną inwestycją w przypadku, gdy do instalacji jednostki zewnętrznej będziemy potrzebowali rusztowania lub podnośnika. Dla klimatyzatorów split wydatki związane z montażem oraz zakupem materiałów wynoszą od 1000 do 1500 złotych. Oprócz tego, dochodzą również koszty dotyczące corocznych przeglądów oraz cyklicznych konserwacji urządzeń. 

 

Pożyteczna KlimatyzacjaMontaż klimatyzacji w bloku 

Klimatyzacja mieszkań i sklepów w bloku to rozwiązanie, na które decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Wiele osób zastanawia się jednak, czy klimatyzacja mieszkań i sklepów w bloku wiąże się również z koniecznością uzyskania specjalnych zezwoleń. Warto wiedzieć, że instalacja klimatyzatora na elewacji bądź części wspólnej danej nieruchomości może spowodować sprzeciw ze strony wspólnoty mieszkaniowej. Tym bardziej, że zamontowanie klimatyzacji wiąże się także z koniecznością wykonania w ścianie zewnętrznej otworu o średnicy 5-6 centymetrów. W przypadku, gdy dany blok należy do spółdzielni mieszkaniowej, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie zezwolenia na montaż klimatyzacji przed rozpoczęciem wszystkich prac. W wielu przypadkach spółdzielnie mieszkaniowe ustalają swoje odrębne, wewnętrzne regulaminy, w których znajdują się dokładne wytyczne odnośnie możliwości zamontowania klimatyzacji w mieszkaniach. Z reguły o wiele łatwiej jest uzyskać zgodę od spółdzielni mieszkaniowej, gdy jednostka zewnętrzna zlokalizowana jest na balkonie naszego mieszkania.