Opatrunki ze srebrem jak zakładać?

Opatrunki ze srebrem jak zakładać?

Opatrunki ze srebrem jak zakładać? Leczenie zainfekowanych ran może być naprawdę problematyczne i nieprzyjemne. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze uszkodzona skóra może nie odbudowywać się prawidłowo, co wiąże się z powikłaniami rany i dalszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Po drugie namnażające się tam bakterie stanowią przeszkodę na drodze rozpoczęcia procesu gojenia. Dodatkowym utrudnieniem jest sącząca się wydzielina. Może stać się kolejną barierą, która spowalnia proces zdrowienia. Ponadto może prowadzić do powstawania groźnych stanów zapalnych.

Na szczęście istnieją na rynku propozycje, które przyspieszają gojenie się takich ran, szczególnie z objawami zakażenia bakteryjnego. Należą do nich opatrunki ze srebrem. Znajdują szczególne zastosowanie w gabinecie podologicznym, do którego trafiają również pacjenci z objawami stopy cukrzycowej. Podolog wykonuje wtedy diagnostykę podologiczną, po której może zdecydować o leczeniu. W jego ramach może przeprowadzić zakładanie opatrunku ze srebrem. Dlaczego tego rodzaju opatrunek jest tak skuteczny? Przede wszystkim ze względu na możliwość przepuszczania wydzieliny, co jest możliwe dzięki właściwościom wentylacyjnym oraz utlenianiu rany. W wyniku tych działań regeneracja przebiega szybciej i zmniejsza się ryzyko powikłań. Etapem leczenia zmian skórnych na stopach może być zatem zakładanie opatrunków. Wdrożenie skutecznych działa przyspiesza kurację i pozwala odzyskać zdrowy wygląd stóp i ich pełną sprawność. A taki jest przecież cel konsultacji podologicznych.

Jakie są główne zasady leczenie trudno gojących się ran?

Opatrunki ze srebrem jak zakładać?
Opatrunki ze srebrem jak zakładać?

W przypadku trudno gojących się ran należy zastosować specjalne środki lecznicze. Zakażenia bakteryjne i sączące się rany są codziennością w klinice podologicznej, do której zgłaszają się pacjenci między innymi z oznakami stopy cukrzycowej. Ten objaw jest właśnie doskonałym przykładem specyficznej rany, która wymaga odpowiednich środków zaradczych. W tej konkretnej sytuacji sprawdzają się przede wszystkim opatrunki, które zapewniają dobrą wentylację i powstrzymują dalsze namnażanie się bakterii beztlenowych. Ważne również, aby opatrunek był prosty w aplikacji i zapewniał bezbolesną zmianę. To szczególnie istotna kwestia, ponieważ często podczas zmiany opatrunku pojawia się problem z uszkodzeniem nowo tworzących się tkanek. Specjaliści, również zatrudnieni w gabinetach podologicznych, potwierdzają, że takim rozwiązaniem są opatrunki ze srebrem. Aby zachować ich właściwości, podolodzy powinni odpowiednio je zakładać. Co to oznacza? Okazuje się, że zakładanie opatrunku ze srebrem, także przez specjalistę podologa, powinno przebiegać w kilku etapach.

Jak leczyć zanieczyszczone i zainfekowane rany?

Aby przygotować odpowiednio ranę do założenia opatrunku, należy ją wcześniej oczyścić z enzymów, wysięków, toksyn i innych zanieczyszczeń. Dezynfekujemy ranę, stosując właściwe środki. Następnie nakładamy opatrunek zawierający srebro. Przykładamy go na całą ranę, dlatego należy dopasować rozmiar opatrunku do powierzchni rany. Wszystkie te działania wykonywane są w ramach usług podologicznych. Przedostatnim działaniem jest nałożenie warstwy chłonnej, która pochłania wydzieliny z rany. Jeśli wyciek jest duży, można zastosować opatrunek z superabsorbentem. Na koniec zawiązujemy ranę bandażem elastycznym, aby uniknąć przesuwania się dodatkowych warstw chłonnych. 

Dlaczego opatrunek ze srebrem jest tak skuteczny?

Za skuteczność opatrunku odpowiadają po pierwsze jego właściwości bakteriobójcze. Po drugie możliwość wentylowania powietrza i tym samym odprowadzania wysięków na zewnątrz. Największe znaczenie ma tutaj fakt, że opatrunek zbudowany jest z przewiewnej siatki, która zawiera srebro. Dzięki temu stanowi barierę dla bakterii, która przyspiesza proces gojenia się ran.

Sprawdź ofertę:

Dlaczego opatrunek ze srebrem sprawdza się na trudno gojące się rany?

poradnia-podologiczna-warszawaPoza wymienionymi właściwości opatrunku ze srebrem, warto podkreślić, że sprawdza się szczególnie w przypadku leczenia trudnych ran. Szczególnie w przypadku takich, które ulegają uszkodzeniu przy zmianie opatrunku. Ból podczas wymiany opatrunku może być potężny, ale jednocześnie przerwanie tkanek opóźnia proces zdrowienia. W ten sposób ulegają uszkodzeniu również nowo wytworzone tkanki. Alternatywą dla mniej skutecznych opatrunków są właśnie produkty ze srebrem, które można zmienić co 7 dni. Niektóre z nich są nasączone dodatkowo wazeliną lub innymi składnikami zawierającymi parafinę, które odpowiadają za przyklejanie się opatrunku. Produkty ze srebrem mają w swoim składzie kwasy tłuszczowe, które ułatwiają zdejmowanie plastrów. Ponadto maść pokrywa brzegi rany chroniąc przed maceracją. Wszystkie te właściwości sprawiają, że opatrunki ze srebrem stanowią idealną odpowiedź na potrzeby osób z trudno gojącymi się ranami i zwiększonymi wymaganiami. Ograniczają one doznania bólowe, zwiększają komfort noszenia, jak i wymiany opatrunków. Przede wszystkim jednak przyspieszają skuteczne leczenie. Dzięki nim rany goją się szybciej i przywracają pacjentowi odpowiedni komfort życia.