Podolog ze Szczecina: godnym uwagi paradoksem, który pojawił się w dziedzinie terapii estetycznej jest to, że pomimo ważnej roli, jaką stopy odgrywają w naszym ciele, ich pielęgnacja jest znacznie mniej popularna niż codzienna pielęgnacja skóry twarzy. Jednocześnie stopy są podatne na wiele zwyrodnień, kontuzji czy chorób i wymagają bardzo dobrej pielęgnacji.
Nauką skupiającą się na zagadnieniach związanych z tą dziedziną jest zdecydowanie podologia. Jaki jest jednak dokładniejszy zakres prac w tym obszarze? Kim jest prawdziwy podolog i jakie zabiegi może wykonywać? Kiedy należy skorzystać z profesjonalnego leczenia podologicznego i jak wybrać odpowiedniego podologa?
Czym jest podologia i jakie zagadnienia może obejmować?
W języku greckim podos oznacza po prostu stopy, a logos oznacza naukę. To właśnie dzięki połączeniu tych słów powstał termin podologia. Dziedzina sięga czasów starożytnych, kiedy zaczęły rozwijać się usługi mające na celu łagodzenie dolegliwości stóp, takich jak ból, duże odciski, czy zmiany grzybicze na paznokciach. W historii nowożytnej należy wyróżnić koniec XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zalegalizowano pierwsze towarzystwa podiatryczne. W moim kraju rozwój powyższych dziedzin sięga początków XIX wieku. Niestety, kolejne dziesięciolecia wojny i rozwoju socjalizmu bardzo skutecznie tłumiły zainteresowanie profesjonalną pielęgnacją stóp w Polsce.
Podologia rozwija się obecnie bardzo aktywnie. Rosnąca świadomość wagi dbania o zdrowie stóp sprawia, że coraz więcej osób, oprócz pedicure klasycznego czy hybrydowego, decyduje się na badanie stóp w gabinecie podologicznym. Okazuje się, że podologia to nie tylko problem dermatologiczny, o którym powszechnie uważa się, że dotyczy stóp, ale jest wynikiem innych dziedzin naukowych, takich jak limfologia, neurologia, angiologia, flebologia, miologia, ortopedia i ortopedia. Dopiero ta poszerzona wiedza na temat wzajemnego oddziaływania zagadnień we wspomnianych dziedzinach umożliwi podiatrom skuteczne diagnozowanie i leczenie schorzeń stóp. W tym miejscu należy również podkreślić, że w najlepszych klinikach podiatra ściśle współpracuje z flebologiem lub dermatologiem w celu zapewnienia pacjentowi wysokiego standardu opieki.
Podiatra – kim on jest?
Wykwalifikowany specjalista z zakresu podologii to podiatra. W naszym kraju zawód ten jest obecnie klasyfikowany jako zawód paramedyczny z zastosowaniem leczenia uzupełniającego lub niekonwencjonalnego. Jest to zdecydowanie niesprawiedliwa klasyfikacja dla kogoś odpowiednio wykształconego w tym kierunku. Podiatra ze Szczecina stawia sobie za cel diagnozowanie i leczenie zmian skórnych stóp oraz chorób związanych z płytką paznokciową. Jeśli podiatra ma traktować pacjenta holistycznie, musi posiadać szerszy zakres wiedzy, wykraczający poza dermatologię.
Podiatrzy mogą nie zostać uznani za lekarzy w naszym kraju, ponieważ tytuł ten jest często używany przez nieautoryzowanych „specjalistów”. Często osoby te ukończyły jedynie podstawowy kurs podologiczny i nigdy nie będą w stanie zapewnić im odpowiedniego zakresu wiedzy i metod. Niestety sytuacja ta wynika z braku jakichkolwiek przepisów prawnych związanych z zawodem podiatry w naszym kraju.
Zobacz koniecznie:
Biorąc pod uwagę brak wiedzy tych, którzy otwierają poradnię podologiczną dopiero po kursie dotyczącym drobnych problemów, pacjenci mogą mieć bardzo negatywne doświadczenia podczas wizyty i tym samym stracić zaufanie do podiatry. Jest to z pewnością bardzo niekorzystne dla podologa, który ukończył studia wyższe i przebadał wszystkie niezbędne problemy medyczne, które warunkują wdrożenie prawidłowej diagnozy i skutecznego leczenia.
Jakie zabiegi wykonują podiatrzy?
W rzeczywistości zakres schorzeń, z którymi pacjenci trafiają do gabinetu podologa, można podzielić na dwie grupy: problemy skórne stóp oraz zmiany patologiczne pojawiające się na płytce paznokcia. W praktyce jednak podiatra może nam również pomóc w leczeniu schorzeń ortopedycznych, które nie są bardzo zaawansowane i nie wymagają interwencji chirurga ortopedy. Doskonałym przykładem jest duży palec u dużego palca, gdyż podiatra może skutecznie zahamować rozwój tej choroby i wprowadzić dobrze funkcjonujące środki profilaktyczne w tym zakresie. Rozpoczyna się wykonaniem ortez lub wkładek ortopedycznych, poprawia kondycję mięśni stopy poprzez plastry i ćwiczenia, a kończy zaleceniami pielęgnacyjnymi. Jest wiele problemów, z którymi borykają się podiatrzy, ale nie sposób wymienić ich wszystkich.