Jak dobrać dywan do pomieszczenia?

Jak dobrać dywan do pomieszczenia?

Jak dobrać dywan do pomieszczenia? Zazwyczaj, gdy urządzamy wnętrze pokoju, skupiamy się na takich elementach jak meble oraz kolory ścian. Dywan pełni więc rolę dodatku i często po prostu dobieramy go do wystroju, bez większego zastanowienia. Kupując go, warto jednak kierować się kilkoma wskazówkami. Dzięki nim stworzymy harmonijną przestrzeń, a dywan podkreśli skutecznie inne elementy aranżacji. Dziś podpowiadamy, jak dobrać wielkość i ułożenie dywanu do salonu, sypialni do jadalni oraz jak odpowiednio zabrać się za pranie wykładzin i dywanów.

Jak wybrać dywan do salonu?

Salon to reprezentacyjne pomieszczenie; to tutaj przyjmujemy przyjaciół, rodzinę i innych gości. Zależy nam na tym, aby ten pokój był funkcjonalny, komfortowy, wyglądał atrakcyjnie i jednocześnie tworzy przyjemną, domową atmosferę. Wybierając dywan do salonu, na samym początku weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli jest to bardzo malutki salon, dobrym pomysłem może być wybranie niewielkiego dywanu, który znajdować się będzie jedynie pod stolikiem kawowym. To przydatny trick, bowiem duży dywan, zajmujący cały pokój o małych wymiarach może optycznie jeszcze bardziej go pomniejszyć. Większe modele sprawdzą się lepiej w obszerniejszych salonach.

Jak dobrać dywan do pomieszczenia?
Jak dobrać dywan do pomieszczenia?

Wiele osób zastanawia się, w jakiej relacji do dywanu ustawić meble. Specjaliści podają dwie zasady. Pierwsza mówi o ułożeniu dywanu w przypadku, gdy sofa ustawiona jest bezpośrednio pod ścianą. Wtedy jej przednie nogi powinny stać na dywanie. Z kolei, jeśli pomieszczenie jest większe i sofa oraz fotele stoją w centralnej części bardzo dużego salonu, poleca się ustawić te meble w całości na dywanie. Najlepszą opcją jest wypróbowanie tych dwóch zasad i sprawdzenie, która z nich wydaje się nam bardziej odpowiednia. Ścisłe trzymanie się reguł ma bowiem sens tylko, jeśli sprawia to, że w pomieszczeniu czujemy się komfortowo.

Wybór odpowiedniego dywanu do sypialni

Sypialnia powinna dawać nam poczucie bezpieczeństwa, wyciszać i kojarzyć się z komfortem. Dywan w takim miejscu nada pomieszczeniu przytulności i intymnej atmosfery. Oprócz kreowania specyficznego, domowego klimatu, dywan w sypialni spełnia również funkcję użytkową – dzięki niemu po wyjściu z łóżka nie musimy stawiać gołych stóp bezpośrednio na zimnej podłodze. To właśnie od umiejscowienia łóżka powinno zależeć umiejscowienie dywanu. Idealne rozwiązanie to takie jego położenie, aby każda osoba wychodząca z łóżka mogła komfortowo na niego stanąć.

Popularne są trzy warianty. W pierwszym całe łóżko oraz szafki nocne stoją na dywanie, a jego krańce pozwalają osobie śpiącej z lewej i z prawej strony stanąć na dywan bezpośrednio po obudzeniu. Drugi wariant jest bardzo podobny, jednak szafki nocne oraz zagłówkowa część łóżka nie stoją na dywanie (okala on za to krótszy kraniec łóżka, stojący z dala od ściany). Trzeci wariant doskonale sprawdzi się, jeśli dysponujemy niewielkim dywanem. Wtedy ustawiamy go tylko pod dolną częścią łóżka, ale nadal tak, aby można było stanąć na niego po obudzeniu.

Co z dywanem do jadalni?

Najważniejszym kryterium, którym należy się tutaj kierować, jest margines dywanu, wystający poza stół. Powinien być na tyle duży, aby krzesła, po odsunięciu, nie zahaczały o dywan. Jeśli chodzi o jego wielkość, możemy dowolnie dopasować go do wielkości jadalni. W tym przypadku bardzo ważny jest również materiał – w jadalni dojść może do różnego rodzaju wypadków. Aby plamy z jedzenia i z picia łatwo się zmywały, dobrze jest zrezygnować z dywanów wełnianych na rzecz akrylowych lub innych syntetycznych rozwiązań.

Pranie wykładzin i dywanów

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, mających na celu odświeżenie dywanu, zapoznajmy się z zaleceniem producentów. Większość opcji syntetycznych pierze się w podobny sposób. Nierzadko jednak włókna stworzone są z różnorodnych mieszanek, co wymaga od nas głębszej wiedzy na temat zachowania się konkretnego materiału podczas prania wykładzin i dywanów.

Wcześniejsze propozycje aranżacyjne uwzględniają ustawienie mebli na dywanie. Często w mniejszych mieszkaniach nie ma możliwości, aby taki dywan wyjąć spod mebli i całkowicie rozłożyć w większym pomieszczeniu, To znacznie może utrudnić pranie wykładzin i dywanów. W takich sytuacjach jedyną opcją może być zgłoszenie się do profesjonalnej firmy. Tego typu przedsiębiorstwa są w stanie użyć nowoczesnych technologii (np. suchej piany) i szybko wyczyścić dywan podczas wizyty w domu klienta. Takie metody “na sucho” pozwalają na ustawienie mebli na dywanie niemal bezpośrednio po praniu. Jeśli jednak preferujemy czyszczenie poza mieszkaniem, dobrym pomysłem będzie zgłoszenie się do firmy zajmującej się praniem wykładzin i dywanów w stacjonarnej siedzibie firmy. W takich scenariuszu specjaliści w wyznaczony dzień i o wyznaczonej godzinie przyjeżdżają do naszego mieszkania, odbierają dywan, a następnie jest od czyszczony w przeznaczonej do tego pralni. Następnie suchy i czysty produkt jest zwracany pod ten sam adres, a my nie musimy martwić się niedogodnościami związanymi z samodzielnym praniem i suszeniem dywanu.