Jaka gładź szpachlowa na farbę?

Jaka gładź szpachlowa na farbę?

Jaka gładź szpachlowa na farbę? Chemia budowlana sklep to miejsce, które zdecydowana większość z nas odwiedzi przynajmniej raz w życiu. W przeważającej większości przypadków, hurtownia chemii budowlanej odwiedzana jest przez nas przy okazji jakiegoś remontu. Nie zawsze są to remonty, bo czasami poszukujemy produktów potrzebnych nam do wykończenia wnętrz. Jednym z produktów, który cieszy się dużym zainteresowaniem jest bez wątpienia gotowa gładź gipsowa. Zanim jednak przystąpimy do zakupu gładzi, dobrze jest poznać jej poszczególne rodzaje oraz zastosowanie. 

Pojęcie i rodzaje gładzi szpachlowej

Jaka gładź szpachlowa na farbę?
Jaka gładź szpachlowa na farbę?

Jak już zaznaczono na wstępie, gładź szpachlowa jest nam niezbędna podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Najogólniej mówiąc, gładź jest przeznaczona do wykańczania ścian w poszczególnych pomieszczeniach. Jak jednak powszechnie wiadomo, każde z pomieszczeń ma nieco inną funkcję. Z tego też względu, do różnych pomieszczeń przeznaczone są różne gładzie. Co jeszcze trzeba wiedzieć o samej gładzi? Przede wszystkim to, że tego rodzaju chemia budowlana zastępuje tynk cementowo-wapienny, który to był stosowany głównie w starym budownictwie. Dzięki gładzi możliwe jest stworzenie powierzchni niemal nieskazitelnie gładkiej. Warto zaznaczyć, że podstawowym składnikiem gładzi szpachlowej jest w przeważającej większości przypadków gips. Z tego też względu gładzie szpachlowe nierzadko określa się jako gładzie gipsowe. Z pewnych względów może być to jednak dość mylące. Oczywiście, wyróżniamy różne rodzaje gładzi. Przede wszystkim, wyróżnia się gładź wapienną. Charakteryzuje się ona dużą odpornością na zawilgocenia. Z tego też względu polecana jest do kuchni oraz rzecz jasna do łazienek. Nada się także idealnie do pomieszczeń, w których chcemy posiadać idealnie białe ściany. Ten rodzaj gładzi szpachlowej jest także odporny na szkodliwe działanie pleśni oraz grzybów. Oprócz gładzi wapiennej, wyróżnić można także gładzie polimerową oraz gipsową. Jeżeli chodzi o tę drugą, jest ona mało odporna na zawilgocenia. Zdecydowanie nie poleca się jej więc do łazienek czy kuchni. Ma szansę sprawdzić się natomiast w salonie. 

Gładź szpachlowa na farbę – co trzeba wiedzieć?

Gładź szpachlowa na zewnątrz jak i gotowe gładzie gipsowe do stosowania wewnątrz nakłada się zazwyczaj na ścianę bez farby. Farbę, o ile znajduje się na ścianach należy wpierw usunąć. Jak jednak wiadomo, od każdej zasady są wyjątki. Nie zawsze będziemy więc musieli pozbywać się farby. Możliwe jest również nałożenie gładzi na farbę. Należy jednak w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Gładź szpachlowa na farbę olejną to dobry pomysł szczególnie wtedy, gdy farba dobrze się trzyma. Wówczas usuwanie jej byłoby bezsensowne. Zawsze należy jednak upewnić się do co tego, że dana farba dobrze przylega do podłoża. Najlepiej sprawdzić to przy pomocy specjalnej taśmy malarskiej. Ponadto, zawsze należy starannie wybrać gładź szpachlową do pokrycia farby. W tym celu z powodzeniem można udać się do sklepu i poprosić doświadczonego sprzedawcę o pomoc. W przeciwnym bowiem razie niemożliwe będzie skuteczne pokrycie oraz wygładzenie ścian w pomieszczeniu. Zawsze należy liczyć się również z tym, że nakładanie gładzi na ścianę pokrytą farbą może być trudniejsze niż aplikacja gładzi na ścianę, która pokryta farbą nie jest. Nie zawsze jest to także kwestia doświadczenia. Czasami nawet bardzo doświadczone osoby mają trudność w pokrywaniu gładzią ściany, na której znajduje się już warstwa farby. Nie należy więc być dla siebie zbyt surowym. Ponadto, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że farba jest w złym stanie, lepiej usunąć ją ze ściany. W przeciwnym bowiem razie możemy być mocno rozczarowani efektem końcowym. 

Co jeszcze należy wiedzieć?

Producent gładzi sypkich oraz producent gładzi gipsowej zawsze dołącza instrukcję stosowania do produktów. Należy zawsze ich przestrzegać, jeżeli zależy nam na tym, aby wygładzanie ścian poszło zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Postępowanie wbrew instrukcji mogłoby również być potencjalnie niebezpieczne, zarówno pod względem zdrowotnym jak i materialnym. Nie należy także zapominać o tym, jak niezmiernie istotne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Bez nich aplikacja gładzi w ogóle może nie być możliwa. Należy zawsze zastanowić się nad tym, czy lepsza będzie gotowa gładź gipsowa czy może wolelibyśmy zdecydować się na inne rozwiązanie. Ponadto, nie każdy musi osobiście wykańczać wnętrza. Jest to oczywiście sposób na to, aby zaoszczędzić. Czasami jednak jest to oszczędność pozorna. Może się tak zadziać w szczególności wtedy, gdy nie mamy pojęcia o remoncie. Wówczas zdecydowanie lepiej poprosić o pomoc doświadczonego znajomego lub właśnie fachowca. Usługi wygładzania ścian wcale nie muszą być drogie. Należy przejrzeć poszczególne oferty i zapoznać się z opiniami klientów. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym rzecz jasna większe prawdopodobieństwo tego, że dana oferta jest godna uwagi. Dla wielu osób istotne są również ceny gładzi. Tu również pomóc może przejrzenie różnych ofert. Im więcej ofert przejrzymy, tym większa szansa na to, że uda nam się znaleźć gładź wysokiej jakości w rozsądnej cenie.