Co należy wiedzieć o masażu gorącymi kamieniami?

Co należy wiedzieć o masażu gorącymi kamieniami?

Co należy wiedzieć o masażu gorącymi kamieniami? Masaż Balijski gorącymi kamieniami był znany już w czasach starożytnych. Tego rodzaju zabiegi były wykonywane także przez hawajskich szamanów. Używali do tego wulkanicznych skał. Masaż z użyciem gorących kamieni ma wpływ zdrowotny na kilka grup naszych wewnętrznych narządów. Jednak nie zawsze jest stosowanie jest wskazane. Przyjrzyjmy się temu masażowi nieco bliżej.

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Co należy wiedzieć o masażu gorącymi kamieniami?
Co należy wiedzieć o masażu gorącymi kamieniami?

Do masażu przy pomocy gorących kamieni stosuje się biały marmur oraz bazalt. Kamienie te mają bardzo gładką powierzchnię. Ułatwia to zdecydowanie ich poślizg na naszej skórze. Największe zawsze się układa na kości krzyżowej, pod szyją oraz na brzuchu. Kamienie o mniejszych rozmiarach są trzymanie w dłoniach osoby masowanej. Z kolei jeszcze mniejsze układa się na twarzy oraz pomiędzy palcami stóp. Aby wykonać masaż przy wykorzystaniu gorących kamieni, należy w pierwszej kolejności rozgrzać je w wodzie, która ma temperaturę pomiędzy 42 a 50 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się to najczęściej do tego specjalne podgrzewacze. Temperatura zawsze jest dostosowywana do preferencji indywidualnych osoby, która się poddaje zabiegowi. Wyciągnięte z wody oraz kamienie osuszone następnie należy natrzeć oliwką. Osoba masowana powinna umyć wcześniej całe nasze ciało oraz także zdjąć biżuterię. Skóra musi być natłuszczona w stopniu odpowiednim. A ile masaż tego rodzaju trwa? Najczęściej trwa między sześćdziesiąt a dziewięćdziesiąt minut. Jeśli w jego obrocie kamienie wystygną, to powinniśmy je wymienić. W pierwszej kolejności masuje się przednią, a później część tylną ciała. Podczas masażu są używane różnego rodzaju techniki. O jakich technikach mowa? Pierwsza z technik to głaskanie. Polega ona na przesuwaniu kamieni wzdłuż ciała. Bardzo ważny jest dobór kształtu odpowiedniego oraz rozmiaru kamienia. Wszystko po to, aby jego powierzchnia przylegała możliwie najściślej do masowanego ciała. Kolejną techniką jest rozcieranie. Jest to po prostu masowanie ciała okrężnymi ruchami. Ostatnią techniką jest ugniatanie. Osoba masująca zbliża do siebie dwa kamienie zarówno o podobnym kształcie, jak i także podobnym rozmiarze. Po czym jest ugniatana fałdka, która powstała między nimi. Bezpośrednio po zakończeniu masażu kamienie najpierw należy opłukać w zimnej wodzie, a później umyć w cieplejszej wodzie z dodatkiem mydła oraz także zdezynfekować antybakteryjnym środkiem. Ab nie utraciły swoich właściwości, po każdym z zabiegów należy je umieścić na około dwadzieścia minut w wodzie z dodatkiem soli morskiej. Na sam koniec powinny być natłuszczone. Można do tego wykorzystać oliwę z oliwek.

Zgodnie z filozofią Wschodu

Gdy wybieramy się do SPA na masaż gorącymi kamieniami, to na pewno powinniśmy znać filozofię Wschodu. Bowiem kamienie umieszczane są na ciele masowanego według mapy tak zwanej czakr. Wszystko odbywa się zgodnie z hinduską filozofią. Chodzi o punkty, które odpowiadają za odbieranie, jak i także przetwarzanie energii, która jest następnie wchłaniania do energetycznego pola każdego z nas. Masaż gorącymi kamieniami powoduje otwarcie czakr. Pozostawienie ich zablokowanych może spowodować u nas problemy zdrowotne. Takich punktów jest na ciele około trzystu, ale siedem z nich jest najważniejszych.

Dlaczego warto zdecydować się na masaż gorącymi kamieniami?

Musimy sobie jasno powiedzieć, że masaż gorącymi kamieniami ma wpływ pozytywny na wiele aspektów. Pierwszym z nich jest nasz układ krwionośny. Dzięki temu masażowi poprawimy krążenie, rozszerzymy naczynia krwionośne, ułatwimy odpływ żylnej krwi, podwyższymy puls oraz także przyspieszymy pracę serca. Poprawi się także nasz układ chłonny. Masaż gorącymi kamieniami poprawi cyrkulację limfy, jak i także przyspiesza wydalanie. Kolejna kwestia to wpływ na układ nerwowy. W tym wypadku mamy do czynienia łagodzeniem objawów stresu, działaniem uspokajającym oraz relaksującym. Nie możemy zapomnieć także o wpływie na skórę. Tak naprawdę wysoka temperatura powoduje u nas otwieranie porów skóry, przyspiesza obieg limfy oraz krwi w skórnych naczyniach, poprawia także jej wygląd, nadaje jędrności, a do tego pomaga nam zwalczać nieestetyczny cellulit. Na sam koniec powiedzmy sobie o wpływie na układ mięśniowy. Mamy tutaj do czynienia ze wspomaganiem regeneracji po wysiłku długotrwałym, poprawie elastyczności mięśni oraz poprawie napięcia.

Jakie są przeciwwskazania do masażu przy pomocy gorącymi kamieniami?

Powiedzieliśmy już sobie o dobroczynnym działaniu masażu kamieniami gorącymi. Jednak musimy także zaznaczyć, że nie zawsze masaż ten jest w pełni zalecany. Odradzamy go osobom, których skóra jest niesamowicie wrażliwa, szczególnie na dotyk czy też na ciepło. Nie powinni go także stosować ci, których nerwowy układ został uszkodzony w jakiś sposób. Sporą ostrożność zachować muszą osoby, które mają problem z układem krążenia, na przykład z nadciśnieniem tętniczych, chorobami serca czy też żylakami. Przeciwwskazaniem jest również ostry stan zapalny stawów, ścięgien, kości czy też okołostawowym tkanek. Jednak wciąż korzyści jest więcej od przeciwwskazań i dotyczą one naprawdę niewielu z nas.