Wycieczka szkolna – kiedy przewodnik będzie potrzebny?
Wycieczka szkolna – kiedy przewodnik będzie potrzebny? Organizowanie szkolnych wycieczek to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Trzeba bowiem mieć na uwadze takie sprawy, jak choćby bezpieczeństwo podopiecznych oraz odpowiednio atrakcyjny program, który przypadnie im do gustu. Wycieczki mają najczęściej na celu edukację połączoną z nauką, uwielbiają je zarówno uczniowie, jak i ich nauczyciele. Nie są one jednak darmowe, a wynajęcie przewodnika to dodatkowy koszt. Kiedy warto się na niego zdecydować?
Najpopularniejsze cele wycieczek szkolnych
Podróże kształcą, poszerzają horyzonty myślowe, uczą samodzielności i stanowią znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu. Szkolne wycieczki mają ponadto na celu (w zależności od wybranego kierunku) naukę historii, ochrony środowiska, biologii, geografii czy też kultury i sztuki. I dlatego, nauczyciele chętnie organizują tego typu wyprawy, podczas których często uczniowie poszerzają swoją wiedzę oraz odkrywają nowe pasje. Takie wycieczki stanowią cenne uzupełnienie materiału przyswajanego w trakcie lekcji. Mogą być to zaś zarówno krótkie, jednodniowe wycieczki, jak i dłuższe, kilkudniowe wyprawy. Do jakich miejsc najczęściej udają się wycieczki szkolne?
- miejsca pamięci historycznej (np. Westerplatte)
- muzea (np. Muzeum Powstania Warszawskiego)
- parki narodowe i krajobrazowe (np. Białowieski Park Narodowy)
- rezerwaty archeologiczne (np. Biskupin)
- miasta ważne pod względem historycznym i politycznym (np. Kraków)
- miejsca atrakcyjne pod względem krajobrazowym (np. Tatry)
- oceanaria, ogrody zoologiczne.
W dzisiejszych czasach, coraz częściej proponuje się uczniom również wyjazdy zagraniczne, np. do Londynu, Rzymu czy Paryża. Wszystko zależy od kreatywności nauczycieli, wieku dzieci oraz opinii ich rodziców.
Przewodnik – w jakich miejscach jest on konieczny?
Wycieczki szkolne wiążą się z kosztami, na które składają się cena za transport, bilety wstępu, prowiant, posiłki, noclegi oraz – opcjonalnie – wynajęcie przewodnika. Oczywiście, zarówno rodzicom, jak i nauczycielom zależy na tym aby takie wyjazdy były możliwie najtańsze. Oszczędzając koszty, organizatorzy często rezygnują z wynajęcia przewodnika, zlecając oprowadzanie uczniów nauczycielom. Nie zawsze będzie to jednak dobrym pomysłem. Nauczyciel może bowiem dysponować wiedzą teoretyczną, lecz nie jest w stanie profesjonalnie oprowadzić po miejscach wymagających specjalistycznego przygotowania merytorycznego. Warto także pamiętać o tym, że obecność przewodnika pozytywnie wpływa na zachowanie uczniów, którzy będą słuchać go z większą uwagą niż dobrze znanego nauczyciela. Istnieją też miejsca, w których wykwalifikowany przewodnik wycieczek jest niezbędny ze względu na m.in. bezpieczeństwo. Są to:
- parki narodowe i krajobrazowe
- górskie wyprawy
- rezerwaty.
W przypadku zwiększenia wartości edukacyjnej wycieczki, dobrym pomysłem będzie z korzystanie z jego usług w takich miejscach jak muzea oraz miejsca pamięci historycznej. Przewodnik, który zna wiele ciekawostek i anegdot, jeszcze skuteczniej zarazi uczniów pasją do nauki.
Jak wybrać najlepszego przewodnika na wycieczkę?
Decydując się na wynajęcie przewodnika na szkolną wycieczkę, należy dobrze przemyśleć swój wybór. To od niego, w dużej mierze będzie zależeć, jakie wspomnienia z wycieczki przywiozą uczniowie oraz czy będą z niej zadowoleni. Jak znaleźć przewodnika na wycieczkę szkolną? Istnieją trzy możliwości:
- skorzystanie z oferty biura podróży, oferującego zorganizowane wycieczki szkolne w pakiecie z przewodnikiem
- zdecydowanie się na przewodnika prywatnego
- wynajęcie przewodnika na miejscu, który jest zatrudniany przez np. muzeum czy park krajobrazowy.
Podczas wyboru przewodnika należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt, ale przede wszystkim jego kompetencje. Powinno go cechować doświadczenie, odpowiednie wykształcenie oraz dobre podejście do dzieci i nastolatków. Warto w tym celu poszukać informacji oraz opinii o danym przewodniku, które mogą być dostępne w Internecie.
Ile może kosztować wynajęcie przewodnika?
Cena za wynajęcie przewodnika będzie różnić się w zależności od miejsca oraz zakresu jego obowiązku. Najczęściej jest ona przeliczana w systemie godzinowym lub za całą wycieczkę (lub wybraną trasę). W takich miejscach jak muzea czy rezerwaty, gdzie konieczny jest zakup biletów wstępu, często zdarza się, że koszt przewodnika jest już zawarty w biletach. Ile więc może kosztować przewodnik? Jest to zazwyczaj kwota wynosząca od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za wycieczkę. Trzeba także pamiętać, że kwota ta rozkłada się pomiędzy wszystkich uczestników wycieczki i po przeliczeniu jednostkowej ceny, okazuje się że koszt wycieczki wzrasta o zaledwie kilka złotych. W przypadku większych grup (kiedy w wycieczce bierze udział więcej niż jedna klasa), konieczne może się okazać wynajęcie większej ilości przewodników. Ważne jest również, że w trakcie trwania takich wycieczek przewodnik pełni rolę oprowadzającego, nie opiekuna. Bezpieczeństwa uczniów powinni więc pilnować nauczyciele, którzy na każdym etapie wyprawy muszą kontrolować liczebność grupy i samopoczucie uczestników.