Domy drewniane jak budować

Domy drewniane jak budować

Domy drewniane jak budować – fora internetowe, które poświęcone są budownictwu jednorodzinnemu, są to miejsca, na których użytkownicy takich forów internetowych, mogą szukać odpowiedzi na pytania, lub dzielić się wiedzą, którą na przykład nabyli, kiedy sami budowali dom. Są to miejsca raczej z dość pewnymi informacjami, chociaż nie jest to najczęściej wiedza ekspercka.

Zdarza się, że pytania, jakie są zadawane, są czasami dość zastanawiające, bo na przykład jednym z takich pytań, jakie można spotkać, które się ostatnio, dość często pojawia, jest pytanie: “w jaki sposób zbudować dom z drewna?”. Jeżeli ktoś szuka odpowiedzi na forum poświęconym nawet budownictwu i faktycznie planuję samodzielnie zbudować w pełni funkcjonalny dom z drewna, musi wiedzieć, że nie jest to taka prosta sprawa.

Dlaczego ludzie usiłują samodzielnie budować domy z drewna?

Ludzie od wieków używali drewna jako budulca i budowali z nich domy oraz innego rodzaju budynki użyteczności publicznej, no ale musimy sobie tutaj też uczciwie powiedzieć, że były to domy, które na przykład oferowały zupełnie inny standard życia niż te, które mamy obecnie. Drewno jawi się nam jako materiał, który jest sporo tańszy od materiałów ceramicznych, takich jak pustaki lub beton komórkowy, który jest łatwiej obrabiać, i z którego tak naprawdę łatwiej się buduje, więc w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby większy lub mniejszy dom, samemu sobie wybudować. Niestety nie jest to prawda. Jeżeli słyszy się, że prowadzone są w Polsce, na przykład inwestycje budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym, i budowane są domy z drewna, to najczęściej jest to drewno, które nie jest dla nas takie łatwe do zdobycia. Budowa domów z drewna to budowa albo domów szkieletowych na szkielecie drewnianym, albo jest to budowa domów z drewna klejonego warstwowo. Czasem również buduje się domy z bali, ale raczej jest to domena budownictwa letniskowego, bardziej niż mieszkaniowego.

Dlaczego nie powinniśmy budować domu z drewna, które na przykład kupimy w markecie?

Domy drewniane jak budować
Domy drewniane jak budować

Nie powinniśmy wychodzić z takiego założenia, że skoro tak naprawdę drewno jest do kupienia właściwie wszędzie, to możemy sobie pojechać do marketu, kupić odpowiednie drewno i ewentualnie doposażyć się na fachowym składzie z materiałami budowlanymi w belki o większej grubości, które posłużyłyby za słupy nośne i możemy sami spróbować budować domu. Wartość tutaj powiedzieć, że drewno używane do budowy domów zarówno tych szkieletowych, jak i domów drewnianych z drewna klejonego, jest to drewno konstrukcyjne, czyli jest to drewno, którego partie zostały sprawdzone pod kątem ich właściwości mechanicznych. Drewno to najczęściej jest też przed sprzedażą w odpowiedni sposób zabezpieczane, aby nie było podatne na działanie grzybów oraz na przykład szkodników. Każde inne drewno będzie mieć nieprzewidywalne parametry i dlatego nie powinniśmy tak naprawdę samodzielnie zabierać się za budowę domu. Oczywiście warto tutaj stwierdzić, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy próbujemy sobie na przykład zbudować altankę, ale taka konstrukcja to po pierwsze są zupełnie inne gabaryty, po drugie zupełnie inne zastosowanie i po trzecie są zupełnie inne wymagania, jakie stawiamy takiemu budynkowi. Stosowanie technologii HBE w takiej sytuacji, to przerost formy nad treścią.

Jaki sposób zbudować dom z drewna

Jeżeli chcemy zbudować sobie dom z drewna, to nie mam niestety innej możliwości, tylko powinniśmy się po prostu zgłosić do profesjonalnej firmy, która buduje takie domy. Wydajemy oczywiście dość duże pieniądze, ale mniejsze niż w przypadku budowli o charakterze tradycyjnym. W dalszym ciągu jednak dla wielu ludzi będą to pieniądze znaczne, ale tak naprawdę w tej cenie dostajemy bardzo dużo, czyli przede wszystkim fachowy projekt budowlany, certyfikowane materiały (np. drewno HBE) oraz prawidłowe wykonawstwo. Warto tutaj nadmienić, że tego typu domy buduje się szybciej, a oszczędności, jakie wynikają z tego typu budowy to nie tylko sama budowa. Musimy tutaj spojrzeć szerzej.

W jaki sposób zaoszczędzimy na budowie domu drewnianego?

Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to, jest zakup działki budowlanej. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na dom drewniany lub o konstrukcji szkieletowej, to możemy kupić zdecydowanie tańszą działkę, bo konstrukcja o podobnych gabarytach ma mniejszą masę, niż wybudowana z cegieł i pustaków. Ma to wpływ na to, jakie warunki hydrologiczne musi mieć dana działka budowlana. Im gorsze warunki na takiej działce tym cena jest niższa, ponieważ nie jest to działka w stu procentach funkcjonalna. Domy szkieletowe oraz domy z drewna klejonego, mogą być budowane na płycie fundamentowej i nacisk takiej konstrukcji, która jest sporo lżejsza niż cegły i pustaki, jest w zasadzie bardzo niewielki, więc warunki, jakie taka działka musi spełnić, mogą być naprawdę słabe, a mimo wszystko dostaniemy zgodę na budowę. Druga sprawa to taka, że powinniśmy Zatrudnić do naszego zlecenia taką firmę, która od razu oferuje nam budowę domu z prefabrykatów, czyli po prostu na miejsce budowy przyjadą już gotowe elementy, które zostaną poskładane, dzięki temu zaoszczędzimy na sile roboczej.