Fizjoterapia Szczecin: Z uwagi na coraz to większą grupę starszych osób w naszym społeczeństwie, jak i wynikające z tego wzrastające zapotrzebowanie, bardzo często mówi się na temat fizjoterapii jako zawodzie przyszłości. 8 września obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii. Po pielęgniarkach i lekarzach, fizjoterapeuci są trzecim najliczniej reprezentowanym zawodem w naszym kraju.
Fizjoterapia – kiedy jest pomocna?
Zawsze jest pomocna, o czym przekonują sami fizjoterapeuci z klinik znajdujących się na terenie Szczecina i nie tylko. Działania, jakie podejmują fizjoterapeuci wspomagają usuwanie albo zmniejszanie przeszkód w ludzkich organizmach, które uniemożliwiają przeprowadzanie skutecznego procesu samo naprawy naszego organizmu.
Specjaliści podkreślają, jednakże, iż fizjoterapeuci wspomagają tylko procesy lecznicze, a nie leczą. Znając właściwe techniki, są w stanie dobierać różnorodne bodźce, których cel stanowi mobilizowanie ludzkiego organizmu. Nasze ciało bardzo dobrze wie, jak funkcjonować w optymalny sposób, a w razie czego zregenerować się, na przykład złamana kość po właściwym opatrzeniu, ulega samoczynnej przebudowie, to jest niejako zaprogramowane automatycznie.
Problem powstaje wówczas, gdy nasz organizm nie będzie w stanie aktywować tychże procesów we właściwym czasie, utrzymywać i zakończyć. Wówczas proces leczniczy wymagać będzie ingerencji specjalisty, zastosowania farmakoterapii, jak również nierzadko chirurgicznej ingerencji.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Jeśli odczuwamy dolegliwości bólowe, które stanowią efekt wypadku albo urazu, to w pierwszej kolejności powinniśmy się wybrać na wizytę lekarską, aby poddać się badaniom i znaleźć przyczynę. Po odpowiedniej diagnostyce, specjalista podejmie decyzję o leczeniu, nierzadko włączając w to rehabilitację w roli wspomagającego środka.
Spora ilość pacjentów w fizjoterapeutycznych gabinetach, to osoby mające neurologiczne schorzenia, takie jak Parkinson, udary czy też stwardnienie rozsiane. Pomimo tego, iż neurologiczne zmiany u tego rodzaju pacjentów są nieodwracalne, to systematyczne rehabilitowanie pozwala na zachowanie samodzielności i sprawności możliwie przez jak najdłuższy czas.
Następną grupą są pacjenci, którzy poddają się ortopedycznym zabiegom, takim jak chociażby rekonstrukcja więzadeł albo wszczepianie endoprotezy. Tego typu rehabilitację warto będzie zacząć jeszcze przed przeprowadzeniem operacji, ponieważ ma ona za zadanie zmniejszać dolegliwości bólowe, czy też zredukować stany zapalne, pozwala także przyspieszać powracanie do zdrowia po zaplanowanej wcześniej operacji. Żeby rezultaty mogły się utrzymywać i aby nastąpił dalszy progres, terapię powinno się kontynuować także po opuszczeniu szpitala.
Czy potrzebne nam będzie skierowanie?
W wypadku rehabilitacji typu komercyjnego, kiedy na przykład nie możemy czekać, mamy możliwość skorzystania z pomocy udzielanej przez doświadczonych, wybranych dowolnie fizjoterapeutów z naszej okolicy, zaś skierowanie nie będzie wówczas wymogiem. Natomiast w wypadku nieodpłatnego procesu rehabilitacji, niezbędne staje się otrzymanie skierowania od lekarza, u którego się leczymy.
Skierowanie potrzebne będzie także w wypadku rehabilitacyjnego turnusu albo leczenia uzdrowiskowego oraz sanatoryjnego. Wtedy to ubezpieczyciel podejmie decyzję, kto ma szansę skorzystania z takiej oferty, jak i określi proces rehabilitacji, częstotliwość oraz rodzaj zabiegów.
Coraz większa ilość szpitali, ma w swojej ofercie kompleksowe, trwające sześć tygodni, nieodpłatne pooperacyjne rehabilitacje – bardzo istotne w zakresie procesu dochodzenia do odpowiedniego stanu zdrowia. To niezwykle przydatne rozwiązanie, gdyż to lekarz operujący orientuje się najlepiej, jakiego rodzaju zalecenia winien otrzymać wybrany pacjent.
Dobry fizjoterapeuta w Szczecinie – jak go znaleźć?
Obecnie w Szczecinie, mamy całkiem sporo różnych gabinetów fizjoterapii do wyboru, w którym możemy liczyć na profesjonalną pomoc. Wybranie tego odpowiedniego ma więc znaczenie szczególne, kiedy zależeć nam będzie na korzystaniu z fizjoterapii na wysokim poziomie.
Jeżeli potrzebny nam jest dobry specjalista na terenie miasta Szczecin, warto skorzystać z oferty polecanych gabinetów. To centra fizjoterapii, które zatrudniają posiadających odpowiednie wykształcenie i doświadczenie specjalistów. Swoim pacjentom oferują oni dostęp do szerokiej gamy różnorodnych technik fizjoterapeutycznych, które umożliwią uzyskiwanie bardzo dobrych efektów. Wykonują również różne formy masażu. Na miejscu, skorzystać będziemy mogli również z konsultacji lekarskiej w zakresie ortopedii oraz badania USG.
Gabinety fizjoterapeutyczne kierują własne usługi do każdego pacjenta, który pragnie poprawić jakość własnego życia dzięki profesjonalnej oraz kompleksowej fizjoterapii prowadzonej bez długiego czasu oczekiwania na wolny termin, jak i w bardzo komfortowych warunkach. Możemy również korzystać z domowych wizyt po wcześniejszym umówieniu się na wybrany przez nas termin. Zatem, kiedy pojawią się u nas problemy z poruszaniem, przydatna może być fizjoterapia.