Sketchnoting co to jest, gdzie go wykorzystać? Wszystko zaczęło się od szkicowania – szybkiego rysunku bez wielu szczegółów, ale dokładnie oddających esencję. Kiedyś ludzie próbowali nim notować wykłady i pojawiły się szkice. Sketchnoting to ilustrowane notatki z postaciami, cytatami, strzałkami i innymi elementami, które pomagają uporządkować, zapamiętać i zrozumieć informacje.
To szkicowanie, jako sposób wizualnego odzwierciedlenia informacji. Preferowana jest tutaj część graficzna z minimalnym użyciem tekstu. Sketchnoting może być wykonywany ręcznie za pomocą ołówka lub kolorowych pisaków, bądź za pomocą edytora graficznego na komputerze osobistym lub tablecie PC.
Co to jest graficzne szkicowanie?
Sketchnoting to radykalnie nowy rodzaj treści, który łączy elementy tekstowe i wizualne. Jeśli rozważyć to z punktu widzenia trafności, można zauważyć, że jedynym mniej lub bardziej kompletnym źródłem informacji są dziś uwagi wizualne. Autor bloga lub strony musi stale utrzymywać informację zwrotną z odbiorcami, przyciągać uwagę i wzbudzać zainteresowanie opublikowanym materiałem. Jednocześnie dodawanie samych artykułów, nawet rozrzedzonych zdjęciami i filmami, bardzo szybko straci zainteresowanie wśród użytkowników. Z drugiej strony ciągła graficzna prezentacja informacji też może się znudzić. Jedynym prawidłowym wyjściem jest zmiana formatu prezentacji treści, niezależnie od tego, na której stronie jest ona publikowana: na stronach mediów społecznościowych, na stronie internetowej, na blogu itp.
Jakie rezultaty osiągane są dzięki notowaniu z elementami szkicowania?
Sketchnoting stał się metodą zapisywania informacji zalecaną do wykorzystania podczas szkolenia online, forum, wykładu, spotkania itp. Umożliwia to: po pierwsze szybsze robienie notatek, a po drugie lepiej zapamiętać materiał i przekazać jego znaczenie w najbardziej uproszczonej i zwartej formie.
Dzięki temu można osiągnąć następujące rezultaty:
- Pokazanie samej istoty tematu, czy to artykuł, czy streszczenie.
- Podkreślenie najważniejszych szczegółów i wymienienie drobnych.
- Szybkie powielanie informacji: wystarczy spojrzeć na notatkę, a znaczenie stanie się jasne nie tylko dla autora, ale także dla jego odbiorców.
Jak już wspomniano, sketchnoting to szczegółowa notatka zawierająca elementy danych tekstowych i obrazów. Jest często używany przez kreatywnych ludzi i autorów treści, jako sposób myślenia z przekazywaniem myśli, notatek i innych przydatnych informacji. Ich struktura jest dość prosta: symbol, który odzwierciedla kluczowe aspekty przedmiotu lub zjawiska, na które wskazuje, a także dodatek tekstowy. Wszystko to odbywa się w schematycznej formie.
Korzyści z przedstawiania treści w formie wizualnej
Dzięki pracy dwóch półkul jednocześnie nie tylko można słyszeć i notować, ale rozumieć materiał. Robienie notatek wizualnych pomaga skupić uwagę. Mózg jest w tym procesie pochłonięty, rysunek daje pozytywne emocje, nie jest się rozpraszanym przez sieci społecznościowe i komunikatory internetowe. Ładny sketchnoting to miłe dla oka spojrzenie na siebie i pokazanie znajomym. Prawdopodobieństwo, że będzie się je okresowo otwierać, czyli powtarzać informacje, jest znacznie większe niż w przypadku zwykłych notatek. Takie szkice uczą podkreślania najważniejszej rzeczy, za ich pomocą łatwiej jest wyjaśniać i dzielić się pomysłami.
Fajnie! Zwłaszcza, jeśli ktoś lubi rysować. Kto na tym skorzysta? Sukces rozwiązywania problemów z obrazem wizualnym nie zależy od talentu artystycznego. Sketchnoting jest odpowiedni dla każdego, kto chce zapamiętać i wyjaśnić informacje w najlepszy sposób. Najczęściej notatki wizualne są używane przez uczniów i studentów. Przekształcanie skomplikowanych tematów w szkice jest znacznie skuteczniejsze niż wkuwanie. Według nauczycieli rysunki wizualne mogą sprawić, że uczniowie zakochają się w przedmiocie. Biznesmeni są zdania, że wizualizacja świetnie się sprzedaje.
Zobacz również:
- rysowanie na żywo https://aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka
- notatki rysowane https://aniastaskiewicz.pl/#about
- notowanie wizualne https://aniastaskiewicz.pl/#portfolio
Jak szkicować?
W przeciwieństwie do materiałów drukowanych, notatki te można wykonać w dowolnym momencie za pomocą smartfona, tabletu, laptopa, komputera stacjonarnego lub zwykłej kartki papieru z ołówkiem. Aby osiągnąć wspaniałe rezultaty, trzeba wiedzieć, z czego są zrobione i codziennie ćwiczyć.
Podstawowa struktura sketchnotingu jest następująca:
- Tytuł. Przede wszystkim należy wskazać temat, na który zostanie sporządzona notatka.
- Skład i układ tekstu. Ważną częścią jest typografia. Tutaj można eksperymentować z czcionkami, używać wielkich liter w słowach kluczowych.
- Zdjęcia i schematy. W szkicach rozróżnia się kilka podstawowych elementów, za pomocą, których będą wyświetlane dane: kwadrat, koło, trójkąt, linie proste, kropki i inne znaki interpunkcyjne.
- Tekst pisma ręcznego. Notatki będą bardziej efektowne, jeśli użyje się zwykłego ołówka lub długopisu do zapisywania myśli i pomysłów. Jeśli używany jest papier, można go później zeskanować i dodać do strony w sieci społecznościowej lub komunikatora.
- Dzielniki. Są używane, aby nie mylić ze sobą różnych informacji. Podkreślenia, linie pionowe i poziome mogą pełnić rolę separatorów wizualnych.
- Wskaźniki strzałek. Umożliwiają skierowanie uwagi czytelników na właściwe miejsca w ścisłej kolejności: od pierwszego zdjęcia do ostatniego.
- Ponumerowane i wypunktowane akapity. Mogą to być różne symbole, takie jak gwiazdki, znaczniki wyboru, myślniki itp.